Kémvillamosokat is bevet a BKV

Alig telt el két hét az utolsó, 25 millió forintos veszteséget okozó kábellopás óta. Most ismét 4 millió forint kárt okoztak a BKV Zrt.-nek a kábeltolvajok, ráadásul gondatlanságuk miatt egy villamosszerelvény is megrongálódott.

MNO
2010. 10. 21. 16:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtök hajnalban a Ferencvárosban, a Határ útnál ismét 100 méternél is hosszabb kábellel, és ezáltal mintegy 4 millió forinttal rövidítették meg a még ismeretlen kábeltolvajok a BKV Zrt.-t. A tettesek ráadásul a megrongált vezetéket (betáplálási kábelt) lelógva hagyták, így a hajnalban a kocsiszínből kiálló első 3-as villamos áramszedője először ebbe beleakadt, így leszakította a villamos felsővezetéket és az oszlopkart is megrongálta. Majd az áramszedő a villamosról leszakadva, az esés közben betörte annak ablakát is. A történtek miatt a 3-as, 52-es, 62-es és 62A villamosok nem tudták teljesíteni a menetrend szerinti üzemüket, így pótló autóbuszokat kellett forgalomba állítanunk, s csak kora délelőtt indulhatott meg a villamosközlekedés.

Az elmúlt időszakban egyre több kábellopás, kábelszekrény-rongálás történt, amely nem csak tetemes kárt jelent a BKV számára, hanem sok esetben a HÉV- és villamosközlekedés biztonságos üzemeltetését is veszélyezteti. Ezek az esetek több alkalommal járatkimaradást és üzemszünetet okoztak. A feszültség alatt álló kábelek eltulajdonítása a tettesek számára sem veszélytelen kísérlet, az egyenáramú hálózat érintése ugyanis az áramütésen kívül súlyos égési sérüléseket, tüzet okozhat. A tolvajok az ellopott kábeleket a feketepiacon nevetséges mértékben kisebb összegért tudják értékesíteni, mint amekkora anyagi kárt a BKV-nak és Budapest közösségi közlekedését használóknak okoznak.

A BKV az esetek felderítése érdekében együttműködik a rendőrséggel, megelőzés céljából pedig éjszakánként kémvillamosokkal is ellenőrzi a BKV területeit, melyek több esetben füleltek le felsővezeték-tolvajokat. A BKV Zrt.-nek okozott összes kár az elmúlt 3 évben mintegy 911 millió forint, a helyreállítás költsége pedig természetesen ennek a két-háromszorosa. A BKV ismert forráshiányos helyzete miatt csak a legszükségesebb mértékben tudta pótolni az ellopott kábeleket, aminek eredményeképp az újabb és újabb eltulajdonítások már forgalmi kieséseket, és a megmaradt hálózatok rohamos állapotromlását eredményezik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.