Menthetetlen a tározó, bármikor leszakadhat az oldalfal + Videó

Le fog szakadni az ajkai zagytározó megsérült északi oldalfala – mondta Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár a nemzetközi sajtóbejáráson. A politikus korábban arról beszélt, hogy nőtt az ajkai vörösiszap-tározó északi falának omlási veszélye, mert az éjszakai nedvesség hatására néhány centimétert szélesedett a repedés. Egy embert még mindig eltűntként keresnek. • A Dunán nincs halpusztulás • Mérgező a levegő a vörösiszappal borított területeken • Harrach: Minden tekintetben szükséges a felelősségre vonás • A következő napokban végleg eldől Kolontár sorsa • Hegedűs: Csatlakozni kell ahhoz, amit a miniszterelnök elindított + Videó • Hétfőn ér hazánkba az öttagú szakértői csoport • Győrben felkészültek a devecseriek esetleges fogadására • Áladománygyűjtő ellen nyomoznak • Orbán: Az állam pénzalapot hozott létre, a felelősségre vonás nem marad el + Videó • Nem repedt tovább a gát • Egy embert még keresnek + Videó

MNO
2010. 10. 10. 11:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tekintse meg a Hír Televízió felvételét!

A Magyar Kármentő Alap számlaszáma külföldi utalás esetén, IBAN és SWIFT-kóddal együtt: IBAN HU28 11794022 22222222 00000000 SWIFT-kód: OTP-HU-HB


A környezetvédelmi államtitkár szerint menthetetlen állapotban van a sérült tározó. Le fog szakadni az ajkai zagytározó megsérült északi oldalfala – jelentette ki Illés a vörösiszap sújtotta katasztrófatérségben, Kolontár határában. Az államtitkár a térség védekezési munkáit megtekintő sajtóbejáráson hazai és nemzetközi újságírók előtt úgy fogalmazott: „egy napon vagy egy héten belül bekövetkezhet a tragédia”, és most azon dolgoznak, hogy megóvják Kolontár és Devecser házait. Ezért építenek védőgátat mintegy 100 millió forintos költségből a településen keresztül egészen a 8-as útig – hangsúlyozta. Illés kijelentette: minden szakember arra számít, hogy leomlik a tározó fala, de az abban tárolt vörösiszapot megpróbálják „mederben” tartani, s majd egy később megépülő, új tározóba átfejteni.

Az államtitkár közlése szerint a mérések alapján mintegy két és fél millió köbméter vörösziszap van a tározókban, amelynek állaga sűrűbb folyadék annál, mint amely hétfőn öntött el több tíz hektárt, így az esetleges szakadás után arra számítanak, hogy legfeljebb 500-1000 méter távolságig juthatna el az újabb sárlavina. A Kolontárt védő gát „világrekordnak számító idő alatt”, három nap alatt készül el, 600 méter hosszú, az alapja 25-30 méter, a koronája 10 méter széles lesz. Az építéséhez 40 ezer köbméter dolomitot szállítanak, és nyitottak egy új földbányát, ahonnan márgás földet szállítanak a védmű építéséhez – mondta Illés.

A Duna főágának védelmére rendezkedtek be

Megjegyezte, a Mal Zrt. a megsérült tározó mellett épít ugyan egy hármas körgátat, de az nem tudja megfogni a kiömlő iszaplavinát, ugyanis nincs alapja, nem úgy, mint a katasztrófavédők által épített védműnek. Annak elkészítéséhez ugyanis 50 centi méter mélyen gyalulták le a talajt, amelyre geotextíliát fektettek, és végül erre a rétegre halmozzák fel a követ. Az így elkészített védművet végül földdel borítják majd be. Az államtitkár azt mondta: a Kolontárt kettészelő, és a 8-as úthoz vezető gát örökre megmarad, és az majd egy esetleges Torna-pataki áradástól is megvédheti a települést. Illés többször hangsúlyozta a többtucatnyi újságírónak, hogy számítanak a gátszakadásra, s elmondta azt is, hogy az esetleg kiömlő iszaptól nem tudják megvédeni sem a patakot, sem a Marcal folyót. Ezért a Duna főágának védelmére rendezkedtek be, így a Marcal teljes, 100 kilométeres hosszában gipszet és savakat halmoztak fel, hogy közömbösítsék a lúgos iszap hatását.

Hozzáfűzte, korábban a patakban 13,5-es pH-értéket mértek, és ennek hatására a Marcal élővilága is kipusztult. „Hosszú, elhúzódó védekezésre kell készülni” – jelentette ki. Az államtitkár azt mondta: a megsérült tározóban lévő vörösiszap-szivárgás végső megoldása az, hogy le kell zárni a tározót, vagy a benne lévő anyagot át kell fejteni egy újonnan épített tározóba. Az óriási munkát érzékeltetve úgy fogalmazott: „ez akkora feladat, mintha egy 10 emeletes házat akarnánk 3 hónap alatt felépíteni”.

A település határában tucatnyi markológép és földgyalu dolgozik a védmű építésén, az utakon egymás után sorakoznak a teherautók. A sajtóbejáráson részt vevő, autóbuszokkal szállított hazai és nemzetközi stábok folyamatosan felvételeket készítenek a munkavégzésről, az államtitkár pedig megállás nélkül angolul és magyarul ad tájékoztatást számukra.

Újabb elmozdulást mértek a szakemberek

Illés korábban azt mondta: szombat virradóra hét centimétert nőtt a majdnem fél méter széles és 25 méter hosszú repedés, de a mozgási folyamat napközben megállt. Éjszaka a pára és a nedvesség hatására viszont újabb süllyedést és elmozdulást mértek a szakemberek – hívta fel a figyelmet. Az államtitkár hangsúlyozta: a gátszakadás reális veszélye és kockázata nőtt, de jó esély van arra, hogy a fal csak a Kolontárt kettészelő gát megépítését követően omlik le.

Közlése szerint a gát hétfő estére elkészül, s már útban vannak a 400 méter hosszú, 20 méter széles és 5 méter magas védmű építéséhez használatos kövek. A szakemberek szombat hajnaltól dolgoznak a védőgát építésén, és úgy számolják, egy esetleges gátszakadás esetén megfelelő módon, irányítottan tudják a házaktól elvezetni majd a vörösiszapot. Illés kijelentette: ha megépül a védőgát, nem tervezik a gátfal lerobbantását, s mindent megtesznek azért, hogy a lúgos iszap a tározóban maradjon.

60 ember van még kórházban

Továbbra is keresik a speciális mentők a hétfő délutáni vörösziszap-lavina okozta katasztrófában eltűnt embert – mondta az MTI tudósítójának a környezetvédelmi államtitkár az ajkai tűzoltóság előtt. Illés elmondta: a lúgos iszap okozta sérülések miatt a vasárnap reggeli adatok szerint még mindig 60 ember van kórházban, 12 ember állapota továbbra is súlyos. A legalább hét halálos áldozatot követelő katasztrófában egy embert még eltűntként kezelnek, felkutatása folyamatosan zajlik – tette hozzá.

A környezetvédelmi államtitkár emlékeztetett: a katasztrófát követően négy ember, köztük egy 14 hónapos gyermek holttestét találták meg, az ötödik áldozat a veszprémi kórházban vesztette életét, a másik két áldozatot pedig pénteken, Devecser határában, otthonaiktól több kilométerre találták meg a vörösiszapban. A kutatás során többször átvizsgálták a környéket, átkotorták a Torna-patakot, és lecsapoltak egy halastavat is.

Ismét ki kellett vezetni egy gépet

Egy katonai vadászgép és egy helikopter vezetett ki a vörösiszap sújtotta ajkai térségből egy osztrák magángépet, amely sajtófelderítést végzett a Veszprém megyében kiürített Kolontár és a megsérült zagytározó felett – tudta meg az MTI tudósítója magas rangú katonai vezetőktől vasárnap délután. Egy újságíró megsérült mikor a lúgos anyag a szemébe került – mondta el a Hír Televízió kollégája. A fényképészt kórházba kellett szállítani, elsődleges információk szerint a látását nem fogja elveszíteni. Semmilyen olyan eset nem történt a vörösiszap sújtotta ajkai térség légterében, amely miatt a magyar légierőt riasztani kellett volna – közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) sajtóügyeletese vasárnap este az MTI-vel.

(MTI, hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.