gazdaság
A kormány kiemelten támogatja a fiatalok munkába állását

Közel ötven házat és udvart tett lakhatatlanná a lúgos iszapár Kolontáron. A tározóhoz legközelebb fekvő ingatlanokba a lakók nem akarnak visszaköltözni, az épületeket várhatóan eldózerolják. A házak egy része jelzáloghitelből épült. Az érintett tulajdonosok nem tudják, hogy a katasztrófa után is fizetniük kell-e a törlesztőrészletet.
A bankok egyelőre tanácstalanok. A szerződéses jogviszonyt is szabályozó polgári törvénykönyv ugyan kimondja, hogyha a zálogtárgy állagának romlása a követelés kielégítését veszélyezteti, a bank kérheti a helyreállítást. A kérdés az, hogy jelen esetben ki lenne köteles a zálogtárgy, vagyis a ház helyreállítására. A veszélyes üzemnek minősülő timföldgyár tulajdonosát a törvénykönyv kártérítésre kötelezi. A jogszabály azonban mentesíti a kártérítés alól a tulajdonost, ha bizonyítja, hogy a kárt elháríthatatlan ok idézte elő. A Mal Zrt. pedig épp ezt teszi, amikor természeti katasztrófára hivatkozik.
– A jelenleg hatályos törvényeket vizsgálják szakembereink, múlt héten elkezdődött a sajnálatos katasztrófa-helyzetnek értékelése – mondta el a hírTV-nek Mészáros Tibor. A K&H lakossági üzletágának igazgatója hozzátette, minél előbb szeretnék a lehető legjobb megoldást megtalálni.
A polgári törvénykönyv a vis maior-helyzetet nem definiálja, a banki magatartáskódex pedig csak a nagyfokú pénzpiaci zavart tekinti annak. A költségvetés vis maior tartalékának felhasználásáról szóló jogszabály természeti csapást ért alatta, az ipari katasztrófát nem tartja annak.
Kiterjesztik az áldozatokra a vis maiort?
– A természeti katasztrófákról szól jelenleg a törvény, ezt át kell tekinteni, mind a kormánynak, mind a parlamenti bizottságoknak – mondta el Pintér Sándor. Felül kell bírálni, lehet, hogy a vis maior esetében a sérültekre ki kell, hogy terjesszük, de nyilván a vállalatok, magánszemélyek kártérítését, akiknek a cselekménye miatt ez bekövetkezett, azt semmilyen jogi felelősség alól nem akarjuk mentesíteni – tette hozzá a belügyminiszter.
A kormány egyébként a napokban módosította a vis maior-tartalék felhasználásának szabályait. Eszerint egyszeri, szociális támogatást kaphat a lakosság azon a településen, ahol a lakóépületek jelentős része természeti csapás következtében vált életveszélyessé. Az iszapkatasztófát azonban a kormány álláspontja szerint nem a természet, hanem emberi mulasztás okozta.
hírTV
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.