The Independent: „a vörös áradat elérte a kék Dunát”

„A vörös áradat elérte a kék Dunát” – ezzel a zenetörténeti ihletésű bevezetővel kezdte terjedelmes beszámolóját a magyarországi iszapömlésről a The Independent.

Magyar Nemzet
2010. 10. 10. 10:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnagyobb liberális brit napilap – amelynek teljes első oldalát egy vörösiszappal borított falusi utca fotója foglalja el hatalmas betűkkel szedett, Bíborszín áradat főcímmel – két teljes újságoldalra kiterjedő beszámolójában azt írta: a remény most az, hogy a Duna hatalmas vízhozama elégséges mértékben felhígítja a szennyeződést a katasztrófa elkerüléséhez.

Mindemellett a folyó középső szakasza önmagában nem jelentős ivóvízforrás, mivel „már most is komoly mértékben szennyezett”. Mégis az a tény, hogy „a kísérteties vörös ásványi zagy hulláma elérhette Johann Strauss gyönyörű kék Dunáját, azt a folyót, amely a nevét adta minden keringők legromantikusabbjának”, erőteljes, jelképes módon hívja fel a figyelmet arra, hogy a zöldtechnológia minden fejlődésével együtt is a régi típusú ipari szennyeződések még mindig milyen hatalmas természeti pusztításra képesek – áll a The Independent pénteki írásában.



A lap szerint az alumíniumüzem már 2006-ban felkerült azoknak az ipari telephelyeknek a listájára, amelyek szerencsétlenség esetén a Duna szennyeződését okozhatják. A gyár egyike volt a hatóságok által azonosított 32 ilyen magyarországi üzemnek, és nagyobb ellenőrzéseknek kellett volna alávetni – idézi a The Independent a Duna-védelmi Nemzetközi Bizottság véleményét. A testület főigazgatója, Philip Weller a brit lapnak azt mondta: bármit tettek is ez ügyben, „az nem volt elégséges”.



Hozzátette: azt egyelőre nem tudja megmondani, hogy ennek mi az oka. A BBC televízió Nagy-Britanniában fogható 24 órás hírcsatornájának – BBC News – környezetvédelmi szaktudósítója pénteki riportjában elmondta: az alumíniumgyártás Magyarországon elszabadult mellékterméke a finomítási eljárás során alkalmazott vegyszerek miatt vált erősen lúgos kémhatásúvá, ami azt is jelenti, hogy „rendkívüli mértékben maró (...), a bőrön égési sérüléseket okozhat”.



A zagy emellett más mérgező nyomelemeket is tartalmazhat, ólom, króm, arzén, sőt radioaktív fémek is jelen lehetnek benne kis mennyiségben – hangzott el a BBC News adásában.



A BBC szaktudósítója szerint a tíz évvel ezelőtti romániai ciánszennyeződés óta új EU-direktíva született a hasonló szerencsétlenségek megakadályozására, „ám úgy tűnik, hogy az új szabályok ellenére is történhetnek ilyen környezeti katasztrófák”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.