Új Széchenyi-terv – „Hatékonyabb, egyszerűbb és gyorsabb”

A kormány szeretne az év végéig új támogatási eljárásrendet kialakítani, reményei szerint a jövő év elején induló új Széchenyi-terv megvalósításánál már ebben a rendszerben valósulhat meg a végrehajtás – mondta Nyikos Györgyi fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkár csütörtökön Budapesten.

MNO
2010. 10. 21. 10:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új Széchenyi-terv országos konzultációsorozatának budapesti állomásán a helyettes államtitkár azt mondta: bíznak abban, hogy az új eljárásrend hatékonyabb, egyszerűbb és gyorsabb lesz a jelenleginél. A 2007–2013 közötti tervezési időszakra az Új Magyarország fejlesztési terv keretében elérhető uniós források értéke 8042,79 milliárd forint. Ebből jelenleg 1951,09 milliárd forint szabad forrás áll rendelkezésre, 2038,85 milliárd forintnyi futó pályázat és 4052,85 milliárd forint értékű kötelezettségvállalással már elindított projekt mellett, amelyek között már nem szerepelnek a visszavont projektek.

Petykó Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke ismertette: a már folyamatban lévő pályázatokat felül kell vizsgálni, de mozgástér csak ott van a kormány előtt, ahol a döntések még nem születtek meg. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szerint a pályázatok végrehajtásában közreműködő szervezetek száma túl sok, ezáltal a feladatok és hatáskörök duplikálódnak, nehezítve a pályázati rendszer és a források elosztásának zavartalanságát. A rendelkezésre álló forrásokkal kapcsolatos egyik problémának a forráslehívások elégtelenségét jelölték meg.

Nyikos Györgyi elmondta: a források felhasználását szabályozó rendeletek esetében is felmerült az egységesítés, akár egységes lebonyolítási metódus létrehozásával. Céljuk, hogy hatékonyabbá, egyszerűbbé és gyorsabbá tegyék az eljárást – hangsúlyozta a helyettes államtitkár. A konzultáción felszólalók többsége is a széttagoltságot, a lassú ügyintézést, az egységesség hiányát emelte ki, mint a jelenlegi rendszer fő problémáját.

Nem kell iratokat kérniük

A miniszterelnök a múlt héten ismertetett második akciótervben bejelentette, hogy a problémák kezelése érdekében a kormány 20 százalékkal csökkenti a végrehajtásban közreműködő szervezetek számát, 10 alá csökkenti a kötelezően beadandó pályázati mellékletek számát, 30 százalékkal csökkenti a pályázati adatlapok hosszát. Döntenek arról is, hogy a pályázóknak nem kell iratokat kérniük más állami intézményektől a pályáztatás során.

A jövő év végére elérhetővé válik a papírmentes pályázati adatlap, továbbá a kormány 15 nappal csökkenti a számlaalapú kifizetések átfutási idejét. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szeptember 15-én kezdte meg az új Széchenyi-terv fejlesztéspolitikai irányaival kapcsolatos szakmai és társadalmi egyeztetéseket. A szakmai párbeszéd célja meghatározni azokat a sarokpontokat, amelyek mentén kialakítható egy pályázóbarát, átlátható és sikeres pályáztatási rendszer, amelyben csökkentett bürokratikus terhek mellett gyorsabban jutnak forráshoz a pályázók.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.