Vörösiszap: még a hét végén elszállítják a szennyezőanyagot

A hét végén a vörösiszap által elöntött valamennyi lakott területről elszállítják a szennyeződést a katasztrófa utáni helyzet stabilizálásában résztvevők – mondta Bakondi György katasztrófavédelmi kormánybiztos szombaton Budapesten. • A cigány kisebbségi önkormányzat is összefogásra szólít fel• Megérkezett a 150 millió Devecserre• Több mint egyméteres iszapot kell még eltakarítani Kolontáron• Húszmilliós előleget kapott a kormánytól Kolontár

MNO
2010. 10. 30. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bakondi György országos katasztrófavédelmi főigazgató a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a jövő hét első napjaiban megkezdik az elöntött mezőgazdasági területek mentesítését is, valamint közcélú foglalkoztatást szerveznek a helyreállításhoz szükséges bontási és építési munkálatokra.

A tűzoltó altábornagy kiemelte: Kolontár és Devecser végleges biztonságának garantálása érdekében egy új biztonsági övezet kialakításáról, vagyis egy új nagy gát építéséről is döntöttek. Bakondi György emlékeztetett: a kormány szerdai ülésén a károkozó felelősségét előre meg nem állapítva döntött a védekezési költségek kifizetésének megkezdéséről. A kabinet egy felülről nyitott keretet hozott létre a Magyar Kármentő Alapból, amelyből megtéríti az önkormányzati és állami szervek kiadásait is – fejtette ki.

A kormánybiztos arra is kitért, hogy személyesen irányítja majd az újjáépítést, amelynek során a kormány finanszírozza a károsultak számára épülő új lakóházak felépítését, illetve a felújíthatók renoválását, továbbá az elköltözni vágyók lakásvásárlását, vagy pénzügyi támogatását. Az állam által megbízott ügyvédek minden esetben díjmentes segítséget nyújtanak a lakhatáshoz szükséges ügyek intézéséhez – húzta alá a szakember. Bakondi kijelentette továbbá, hogy az időjárástól függően kezdődő építkezéseket 2011. június 30-ig kell befejezni.

Szaló Péter területrendezési és építésügyi helyettes államtitkár tájékoztatása szerint ehhez Devecserben 225, Kolontáron 35, míg Somlóvásárhelyen 2 ház bontását rendelték el.

Hoffmann Imre katasztrófavédelmi főigazgató-helyettes azt hangsúlyozta, hogy a katasztrófa helyszínén folyamatosan kiemelt figyelemmel kísérik a talaj, a víz és a levegő minőségét is, ennek alapján pedig egyértelműen megállapítható, hogy egyetlen érték, még a szállópor koncentrációja sem haladja meg az egészségügyi határértéket.

Jól vizsgázott az ország

Megjegyezte: valamennyi Magyarországra látogató külföldi szakember egyetértett abban, hogy az ország kitűnően végezte az október 4-én bekövetkezett vörösiszap-katasztrófa utáni mentést.

A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. október 12-i állami felügyelet alá vétele óta sikeresen újraindult a termelés, amely több mint hatezer család megélhetését biztosítja – mutatott rá Bakondi. Hozzátette: jövő év február 11-én lejár a gyár nemzetközi környezethasználati engedélye, amelynek meghosszabbítása csak akkor lehetséges, ha az üzem addig felkészül a vörösiszap száraz formában történő tárolására. A kormánybiztos szavai szerint 2005. óta már csak az ilyen technológiával működő timföldgyárak kaphatnak új engedélyt, a Mal Zrt. azonban szerinte korábban, a közeli határidő ellenére sem tett semmilyen lépést a biztonságosabb tárolásra való átálláshoz.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.