Pálinkás József: Az alaptörvény nem népszavazási kérdés

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke szerint nem jó egy túlszabályozó, a kormányzást akadályozó alkotmány, de azt sem tartja helyesnek, ha a parlamenti többség konkrét alkotmánybírósági döntések nyomán módosítja az alaptörvényt. A professzor – aki az Orbán Viktor miniszterelnök által felkért alkotmány-előkészítő tanácsadó testületnek is tagja – úgy véli, a preambulumban utalni kell arra, hogy Magyarország a keresztény kultúrkör része, az alkotmány elfogadását pedig nem kötné népszavazáshoz.

Magyar Nemzet
2010. 11. 08. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vita folyik arról, hogy Magyarországon van-e alkotmányozási kényszer, hiszen, mondják többen, a jelenlegi szabályozás is képes biztosítani a jogállami kereteket. Kell új alkotmány, vagy nem?

– Magyarországon 2010-ben a hatályos alkotmány alapján, mindenki által legitim módon történtek a választások. Leszögezhetjük tehát, hogy Magyarország jelenlegi alkotmánya képes biztosítani a jogállami kereteket. Ugyanakkor a hatályos alkotmány preambuluma az alkotmányt ideiglenesnek nevezi, ezáltal magában az alkotmányban rögzített az a kötelezettség, hogy a magyar Országgyűlés alkosson új, végleges alaptörvényt. Az alkotmány arról is rendelkezik, hogy Magyarországon a legitim parlament kétharmados többséggel módosítja vagy fogadja el az új, végleges alkotmányt. Minthogy előállt az a politikai helyzet, hogy az alkotmányozás lehetővé válhat, így ez a kétharmados többségre nézve egyúttal alkotmányos kötelezettség is.

A teljes interjút a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.