Fatolvajok: akik országszerte iparszerűen űzik a lopást + Képek

A „szociális” célokból Magyarország erdeit gyérítők mellett egyre nagyobb problémát okoznak azok a jól szervezett csapatok, akik a piacra kilépve nagy tételekben lopják és árulják a tűzrevalót. Eme tolvajlások is kiterjednek az ország egész területére, módszeresen pusztítva az alföldi akácosokat és a hegyvidékek nehezebben megközelíthető bükköseit az év szinte minden szakában. A tetemes, de még hivatalosan soha nem összesített károkat okozó tolvajbandák ellen először Borsodban vették fel hasonló intenzitással a küzdelmet.• Fatolvajok: akik „szociális” okból mennek lopni az erdőkbe

Pálffy Lajos
2010. 12. 20. 11:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.


Az esetek sikeresebb felderítése érdekében a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság Büntető Kollégiuma még 2006. február 25-én adta ki azt az állásfoglalást, amely szerint a falopáshoz használt, átalakított gépjárműveket, eszközöket le lehet foglalni, azokat a bíróság elkobozza. Az országban ezt a gyakorlatot először az Ózdi Rendőrkapitányság vezette be – közölte az MNO-val a megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. Az ilyen lopások „metodikájához” valami furcsa magyar kuriózumként ugyanis hozzátartoznak azok a többnyire a „létező szocializmusból” itt maradt és még üzemképes Ladák, Wartburgok és Trabantok, melyek kis átalakítással (a hátsó ülések és a csomagtartó egybenyitásával) alkalmasak a nehezebben megközelíthető erdőrészekről ellopott fa „kiközelítésére”, és a felvásárlóhoz, terítőhöz való eljuttatására. Az ócska, rendszám és forgalmi nélkül közlekedő járgányok a lovas kocsikkal és a szamaras kordékkal együtt ingajáratban vannak az erdők és bizonyos udvarok, átrakóhelyek között. A félig feldolgozott, vagy más esetekben készre vágott, hasogatott fát teherautókra rakják és az akár több megyehatárt is átlépve kerül a fogyasztókhoz. (Nem mellékes, hogy ezekkel a szállítmányokkal is trükközni szoktak a „fakereskedők”, bevált módszer az, hogy a teherautó platóján lévő szállítmányt jóval nagyobb mennyiségűnek hazudják a vevőnek, aki legtöbbször rá sem jön, hogy becsapták, arról pedig végképp nincs tudomása, hogy lopott fát vett piaci áron vagy kicsivel az alatt, így ráadásul még orgazdává is vált. Más esetben a fával rakott autóval közlekedők előleget vesznek fel a megrendelt és beígért szállítmányra, amit aztán hiába vár a gyanútlan vevő.)



Ha fát látnak a platón, megnézik


A borsodi rendőrök a már ismert módszerek, a vadászokkal, erdészekkel, természetvédelmi őrökkel való együttműködés, a határőröktől megörökölt éjellátó készülékek bevetése és a kuriózumnak számító terepmotoros, quados járőrözés mellett csak annyit tehetnek, hogy minden fát (és színesfémet) szállító gépi és nem gépi meghajtású járművet megállítanak. A fokozott ellenőrzések során az árú származásának igazolásán túl nézik a menetokmányokat, de arra is kíváncsiak, hogy a megállított jármű tulajdonosa, használója rendelkezik-e környezetvédelmi hatósági engedéllyel a szállításra. Ez utóbbi hiányában jelentős környezetvédelmi bírsággal is számolnia kell a tolvajoknak. A rendőrök a lakosság figyelmét is rendszeresen felhívják, hogy a lopott fa megvásárlása – annak értékétől függően – orgazdaság, ami már bűncselekmény, vagy szabálysértés. A házhoz szállított, talán még olcsóbban is megvett téli tüzelőt pedig akár le is foglalhatják. A rendőrség éppen ezért arra kéri az alkalmi vevőket, hogy győződjenek meg a fa eredetéről, kérjenek róla számlát, szállítólevelet, vagy más egyéb, a fa eredetét igazoló okiratot. Egy jó üzlet reményében azonban erről sokan megfeledkeznek, így virágozhat továbbra is ez az üzletág.


Fotók: Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság


Harcias tolvajok


2009-ben a megyei rendőr-főkapitányság közlése szerint 39 „kiközelítő” járművet foglaltak le a falopással igazán fertőzött térségekben. Az intézkedések újabban nem mindig „zökkenőmentesek”. Csak egy eset: még 2010 januárjában rendőrökre támadtak tetten ért fatolvajok a Szakáld és Hejőbába közötti útszakaszon. A járőröző körzeti megbízottak egy Ladát láttak az úton, utánfutóján mintegy három mázsa frissen vágott fával. A szállítmány mellett két mezőcsáti férfit találtak, akik előbb „nemtetszésüket fejezték ki az intézkedéssel és az intézkedő rendőrökkel szemben”, majd az egyikük, egy 26 éves fiatalember „a rendőr ruházatát megragadva ellökte magától a körzeti megbízottat, majd kezét ökölbe szorította és testhelyzetét küzdőállásba helyezte”. A két tolvajt végül gázspray-t használva ártalmatlanították, megbilincselték és előállították. A lökdösődőt, valamint társát, egy 44 éves mezőcsáti lakost hivatalos személy elleni erőszak miatt vonták felelősségre. Ezért a Btk. tavaly augusztusbtól élő, szigorító rendelkezései szerint kettőtől nyolc évig terjedő börtönt is kaphatnak. Borsodban csak a rendőrök sérelmére tavaly összesen 31 alkalommal követtek el hivatalos személy elleni erőszakot – közölte a megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.