„Tyű, itt a Mókus őrs” – Álmos emlékmenet a köztársaságért

A Fidesz–KDNP még el sem fogadott alkotmánytervezete kapcsán máris emlékmenetet tartott szerda este Erzsébetvárosban az SZDSZ egyik „utódpártja”, a Szabad Emberek Magyarországért Liberális Párt, a Szema. A sétán ott voltunk, Ungár Klára Szema-elnökkel pedig a demokráciáról, a köztársaságról, 2006 őszéről és az MSZP-vel való összefogásról beszélgettünk.

Tompos Ádám
2011. 04. 07. 12:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„2011. március 9-én a Fidesz–KDNP-frakció nyilvánosságra hozta az új alkotmány tervezetét. Ez a tervezet szakít a liberális demokráciák európai hagyományával, s megcsúfolja a köztársaság mindannyiunk számára oly nemes eszményét. Történeti jogfolytonosságot vállal a két világháború közötti Magyarországgal, amely a holokauszt borzalmaival végződött.” Így indul az a felhívás, amelyet a Szabad Emberek Magyarországért Liberális Párt tett közzé honlapján, és amely az SZDSZ weboldalán is olvasható. Az együttműködés nem véletlen, hiszen egyrészt a Szema élén az az Ungár Klára áll, aki évekig volt a szabad demokraták politikusa, másrészt más is áll a kooperáció hátterében, de erről majd később.

Nem lehet elkésni

A közlemény egyébként a drámai hangvételű bevezető után arra buzdítja olvasóit – bővebben: „keresztényeket és zsidókat, romákat és magyarokat, liberálisokat, konzervatívokat és szocialistákat” –, hogy vegyenek részt a köztársaságért rendezett emlékmeneten. A séta a Herzl Tivadar térről indult – lassan. A 18 órai kezdet fél órát csúszott, eddig a következő életkép alakult ki: közéleti személyiségek és javarészt idős korú demonstrálók kvaterkáztak a napsütésben, Kálmán László nyelvész például a kutyáját fegyelmezte néha, míg mások „pártunkról és kormányunkról”, a nyugdíjemelési kérelemről és a szép időről beszélgettek. Meg arról, hogy innen nem lehet elkésni.

Valóban, mert nem is volt miről: a megjelent mintegy 100 résztvevő szépen csendben, higgadtan és nyugodtan végigment a kettő, azaz kettő rendőr által biztosított, előre bejelentett Dohány utca – Akácfa utca – Dob utca – Klauzál tér – Kazinczy utca – Wesselényi utca – Dohány utca útvonalon. Rohamrendőrökre, kordonra, forgalomelterelésre nem volt szükség, hiszen sem ellentüntetőknek, sem beépített, civil ruhás provokátoroknak nem volt nyoma. Megjegyzés mindössze kettő volt: egy hölgy „tyű, itt a Mókus őrs!” felkiáltásban tört ki, mikor meglátta a felvonulókat, egy fiatalember – ordító kérdése alapján legalábbis – pedig azt feltételezte, hogy valamit ingyen osztogatnak, oda tart a tömeg. A tömeg, amelyen végignézve egy hölgy megállapítja: így szűk járdán egész látványos.

De nem osztogattak semmit, még beszédet sem mondott senki, molinókat és transzparenseket sem hoztak, ezért sokkal inkább tűnt úgy, hogy egy álmos, kora esti cammogáson veszünk részt Erzsébetváros jobb sorsra érdemes, omladozó házai között. Hunvald György helyi ügyei és Bächer Iván sok vitát kiváltó, Séta című, e helyütt „játszódó” tárcája („BKV: lopás.”) az Akácfa utcában járva alighanem csak az MNO tudósítójának jutott eszébe. A demonstrálók inkább a környékbeli kiskocsmákról és éttermekről beszélgettek, igaz, egy idős hölgynek valamiért pont itt jutott eszébe, hogy régebben még mások voltak a tüntetések. Nem, nem a könnygázra és a gumilövedékekre gondolt, hanem a Kövér László „köteles beszéde” utáni megmozdulásra. „Az spontán volt, azaz igazi. És fiatalok is voltak, meg szocialisták” – mondja.

A demokrácia alapjai

Ungár Klára is úgy véli, hogy jöhettek volna többen is szerda este, de annak örül, hogy ellentüntetők nem jöttek, mert tavalyi, hasonló sétájuk alkalmával komoly rendőri biztosítás volt, amit a Szema-elnök nyomasztónak tart. Erre később is rátérünk, amikor a 2006-os jogsértésekről faggatjuk. Felidézi, hogy hatvannegyed magával nyílt levelet írtak az akkori kormányhoz, hogy vizsgálják ki a rendőri atrocitásokat, úgy látja, hogy a demokrácia alapjai ekkor inogtak meg. Elmondja, hogy az akkori SZDSZ-vezetés részéről emiatt komoly kritika is érte. De beszámol arról is, hogy egy szabad demokrata párttársa akkor azt a nézetet képviselte, hogy a rendőrök is csak emberek, akiket meg lehet érteni mindezért, miután előtte éppen őket bántották. Ungár szerint ez az álláspont elfogadhatatlan.

Rákérdeztünk arra is, hogy a harmadik köztársaság emlékmenetén miért szerepel a Kossuth-címer és a Gellért-hegyi Szabadságszobor. Ungár válasza az volt, hogy előbbire azért van szükség, mert a készülő alkotmányban koronás címer szerepel, ám szerinte a Kossuth-címer szervesebben illeszkedik a magyar hagyományokhoz és a köztársasági ideához. Utóbbi pedig nem a felszabadulás, hanem a szabadság eszméje miatt került a meghívóra.

Érdeklődtünk afelől továbbá, hogy egy még el sem fogadott alkotmánytervezet kapcsán miért kell már előre emlékmenetet tartani a köztársaságért. Erre pedig azt a választ kaptuk, hogy a köztársaságunk már most nem ugyanaz, ami volt, méghozzá a magánnyugdíj „konfiskálása” és az alkotmánybíróság jogkörének csorbítása miatt. Ungár szerint lényegében az Alkotmánybíróság intézménye megszűnt Magyarországon. Súlyosnak tartja azt is, hogy az alkotmánytervezetben szerepel az a passzus, hogy az élet a fogantatással kezdődik. Ez oda vezethet – így Ungár –, hogy az Alkotmánybíróságot felszólíthatja a képviselők 25 százaléka, hogy vizsgálja felül az abortusztörvényt. És az Ab nem tehet majd mást a liberális politikus szerint, mint ezt a törvényt hatályon kívül helyezi. Így kialakulhat a Szema-elnök szerint az a hungarikum, hogy a jómódúak a környező országokba mennek az abortusz miatt, akinek pedig nem telik ilyesmire, az pedig kénytelen lesz megszülni a nem kívánt gyermeket. Azt ugyanakkor leszögezi, hogy nem gondolja, hogy az abortusz jó dolog lenne.

Olajfa előtt liberális együttműködés

Végül pedig a sokszor emlegetett „olajfa-koalíció” kapcsán arról faggatjuk az egykori szabad demokratát, hogy belevinné-e pártját egy ilyen szövetségbe. Szerinte komoly esély van arra, hogy olyan választójogi törvény készül, amely Ungár olvasatában oda vezet, hogy a Fidesz–KDNP-t csak egy koalíció tudja majd legyőzni. „Fontos lenne, hogy ebbe az egyszeri koalícióba össze kell állnia a demokratikus ellenzéknek, vagyis az LMP-vel és az MSZP-vel össze kell majd fognia a Szemának. Vissza kell majd építeni a demokráciát, ha úgy tetszik újra alkotmányozni kell, amihez nem csak a Fideszt kell legyőzni, hanem ahhoz kell majd egy választási koalíció és a parlamentben egy eseti együttműködés, hogy az alkotmányos rendet helyre lehessen állítani”.

Elmondása szerint pártja ebben a folyamatban most ott tart, hogy létrehozzanak egy liberális együttműködést. Kérdésünkre, hogy ebbe az LMP beletartozik-e, azt a választ kapjuk, hogy a Lehet Más a Politika saját meghatározása szerint nem liberális párt, és a Szema-elnök sem tartja annak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.