Magyarországon a tanév európai viszonylatban meglehetősen rövid ideig tart: nálunk 37 hétből áll, ennél rövidebb csak Izlandon a tanítás hossza, ahol 36 hétig járnak a gyerekek iskolába. Dániában – ahol a leghosszabb a tanév – 42 hét a tanítási idő – jegyezte meg Pokorni Zoltán.
A Fidesz alelnöke hozzátette: ha azt nézik, hogy közpénzből hány órát finanszíroznak a gyerekeknek, akkor ez valamivel több, mint hatszáz óra. A többit a magán-, különórapiacon „vásárolják meg” nekik a szülők. Egy amerikai gyerek ennek majdnem a kétszeresét, 1097 órát „kap” egy évben. Ott jóval elterjedtebb az egész napos iskola modellje, más a tanév beosztása is, rövidebb a nyári szünet, és hosszabbak az évközi szünetek.
Az Országgyűlés oktatási bizottságának elnöke megfontolandónak tartaná annak áttekintését Magyarországon is, hogyan osztják be a tanévet. Pokorni Zoltán szavaiból kiderült, az ő elképzelései szerint a tanítás tarthatna tovább, és nem az iskolakezdés kerülne előbbre, az évközi szünetek pedig megnyúlhatnának. Megjegyezte: emellett Magyarországon is illő lenne, a téli és tavaszi szünet helyett a karácsonyi és a húsvéti szünet kifejezést használni.
Mint elmondta, a jelenlegi tízhetes nyári szünet számos család számára megoldhatatlan feladatot jelent a gyerekekre való gondoskodás biztosításában. Ez az időszak nagyon hosszú, különösen a hátrányos helyzetű, szegényebb gyerekek esetében, akiknek a szülők nem tudnak programot biztosítani, ez nevelési szempontból holttér. Kiemelte: az ő „eszménye a nevelő iskola”, ezért szorgalmazzák az egész napos iskolát, s a nyári szünetre is úgy tekintenének mint nevelési színtérre.
Programokkal, táborokkal, sportolási lehetőséggel, zenéléssel, színjátszással a gyerekek bevonásával lehetne nevelési színteret „alkotni”. Az ilyen jellegű programok ma kivétel nélkül fizetősek. Pokorni Zoltán ezért azt javasolja: a közoktatási törvény kidolgozásakor térjenek ki arra, hogyan lehetne elérni, hogy egy évtizeden belül minden település szervezzen ilyen szünidei programokat a diákok számára. Hosszabb távon az lenne ideális, ha ezt minden iskola megtenné – jegyezte meg. Első lépésként a hátrányos helyzetű gyermekek számára közpénzből támogatásként, a nem hátrányos gyermekeknek pedig lehetőségként költségtérítés ellenében – mondta Pokorni Zoltán.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.