Ne maradhassanak következmények nélkül az ellenőrzések

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) küldetése, hogy szilárd szakmai alapon álló, értékteremtő ellenőrzéseivel előmozdítsa a közpénzügyek átláthatóságát, rendezettségét, és járuljon hozzá a „jó kormányzáshoz” – mondta az ÁSZ 2010. évi tevékenységéről szóló jelentés ismertetésekor a szervezet elnöke szerdán a parlamentben.

MNO
2011. 06. 08. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Domokos László szavai szerint az elmúlt évet a számvevőszék szempontjából is a változások és kihívások meghatározott kettőssége jellemezte. Utalt arra, hogy a világgazdasági környezet közelmúltban bekövetkezett átalakulása még nem fejeződött be, és az ÁSZ-nak is meg kell találnia a változásokra adott saját válaszait. A számvevőszék célja, hogy ellenőrzéseivel hozzáadott értéket teremtsen és közpénzt takarítson meg – hangsúlyozta Domokos László, aki üdvözölte, hogy a sarkalatos törvények közül elsőként a számvevőszékről szóló megalkotását kezdte meg az Országgyűlés.

Mint mondta: a szervezet megerősíteni tervezett jogosítványai azt a célt szolgálják, hogy ne maradhassanak következmények nélkül az ellenőrzések. A jövőben ugyanis nem fordulhat majd elő, hogy az ellenőrzött szervezetek nem bocsátják rendelkezésükre az ellenőrzéshez szükséges dokumentumokat, mert az ellenőrzést akadályozó magatartás szankcionálható lesz – tette hozzá.

Az ÁSZ elnöke elmondta: 2010-ben 46 jelentést tett közzé a szervezet, köztük kiemelt fontosságú volt a zárszámadás ellenőrzése. A központi költségvetési fejezetek kiadási főösszegének minősítésére 52 pénzügyi ellenőrzést végzett a számvevőszék, ezek közül pedig három zárult elutasító minősítéssel. 2010-ben kilenc büntetőfeljelentést tettek, amelyek alapján nyomozások is indultak. Domokos László hozzátette: a készülő, új Állami Számvevőszékről szóló törvény a megváltozott környezeti feltételekhez igazítja a szervezet működését, eszközrendszerét és eljárást. Ugyanakkor a szervezet elnöke szerint „a világválság kialakulásában közrejátszó tényezők és a közelmúltban tapasztalt közpénz-gazdálkodási anomáliák miatt az ellenőrzési intézmény megerősítése nem halasztható tovább”.

Az új törvénytervezet egyébként a számvevőszékkel szemben is az átlagosnál szigorúbb erkölcsi követelményeket, magatartási és összeférhetetlenségi szabályokat fogalmaz meg – mutatott rá.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.