„Ne váljon kezelhetetlenné ez a probléma”

Fél év, vagyis 26 hét alatt legalább 26 cigánytelepi látogatás – ez volt a célja Balog Zoltán államtitkárnak, aki reméli, hogy lesz majd olyan utódja, aki ezt a rekordot nem tudja túlszárnyalni – mert addigra már nem lesznek cigánytelepek. Ehhez járulhat hozzá a romastratégia, amelynek elkészültét a kormány uniós elnökségünk egyik nagy eredményeként értékelte.• Hazánk kisebb csodát művelt• A romakérdés nem egy adott ország belügye • A romák felzárkóztatása növelné a versenyképességet is• Először van ilyen stratégiája az uniónak

MNO
2011. 06. 26. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unióban akkor kezdtek el foglalkozni a problémával, amikor a volt kommunista rendszer országainak első csoportja csatlakozott, mert akkor emelkedett meg a romák aránya az Európai Unión belül. Mostanra ez a legnagyobb lélekszámú kisebbség az unióban – mondta Balog a közrádiónak, aki szerint ha a szabad mozgás vívmányát fönn akarják tartani az unióban, de ki akarják zárni a visszaélést (emberkereskedelem, prostitúció, visszaélés más országok szociális rendszereivel), akkor ez egy összeurópai probléma.

A romastratégia több informális miniszteri csúcson is szóba került, és nem minden ország érezte magáénak az ügyet. „Ha valamelyik ország azt mondta, hogy ez nem az ő problémájuk, akkor mi azt mondtuk, hogy de ha nem segítetek nekünk, akkor még lehet a ti problémátok” – mondta az államtitkár a háttérben lefolytatott, nem hivatalos vitákra utalva. A kérdésben Spanyolország volt a magyar kezdeményezés legaktívabb támogatója.

Spanyolországban két héttel ezelőtt – nagy nyilvánosság mellett – számolták föl az utolsó belföldi roma telepet, csakhogy közben mind újabb roma csoportok érkeznek Kelet-Európából, és újabb telepeket hoznak létre. Ez pedig újabb megoldandó feladat elé állítja ezeket az országokat. A probléma egy része újratermelődik, egy része megoldhatatlan is, az a cél, hogy ne váljon kezelhetetlenné – mondta az államtitkár.

10-12 millió uniós polgár sorsáról van szó

Balog hangsúlyozta: 10-12 millió európai uniós polgár sorsáról van szó, olyanokról, akiknek uniós útlevele van. Ma már ezereurós nagyságrendben környékeznek meg éppen nagykorúvá vált roma lányokat mindenfajta harmadik országbeli üzletemberek és kétes hírű alakok arra, hogy házasság révén uniós állampolgárrá válhassanak – tette hozzá. És még mindig milliós nagyságrendben várnak bebocsátásra az unióba romák – a Nyugat-Balkánról. Ha akárcsak a vízummentesség eljön, akkor olyan tömegek tudnak megjelenni Nyugat-Európában vagy nálunk, ami a szociális rendszernek, a foglalkoztatáspolitikának megoldhatatlan feladatot jelent – figyelmeztetett.

Hogy az ügy az elnökségváltás után se laposodjon el, ezért javasolta a magyar kormány, hogy legyenek állandó intézmények, amelyek ezzel foglalkoznak. A több száz fősre bővített Európai Roma Platform legyen egy olyan bizottsági keret, amelyben a tagországok folyamatosan meg tudják vitatni a stratégia következő lépéseit. Az Európai Parlament is fontos szerepet játszhat a figyelem fönntartásában – zárta szavait Balog.

(mr1-kossuth.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.