Orbán: Sikerünk titka a munka, a kitartás és az önbecsülés + Videó

Megértettük, hogy a válságot nem lehet a régi eszközökkel kezelni, új típusú fordulatra van szükség – mondta el Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamentben napirend előtti felszólalásában, amelyben a magyar uniós elnökséget értékelte.• Nagyon úgy tűnik, Paczolay marad az Alkotmánybíróság elnöke• A fal lebontásáért is köszönetet mondanak Orbánnak

MNO
2011. 06. 27. 11:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tekintse meg a hírTV felvételét!


Gazdasági kormányzás, európai szemeszter, romastratégia, Duna-stratégia és Horvátország uniós csatlakozása ügyében született döntés a múlt heti uniós csúcson – mondta a miniszterelnök. Kiválónak minősítették hazánk teljesítményét – hangsúlyozta Orbán. Miközben gratuláltak Magyarországnak, többen megkérdezték, miben áll a sikerünk titka – tette hozzá. Orbán szerint a magyar elnökség a legnehezebb feladatokat választotta ki és vállalta magára.

Munkánk megkezdése előtt sokan kételkedtek abban, hogy eleget tudunk-e tenni a feladatainknak – hangsúlyozta a miniszterelnök. Volt olyan magyar EP-képviselő, aki kétségbe vonta, hogy képesek leszünk teljesíteni a feladatokat. Orbán szerint elnökségünk sikerének titka a munka, a kitartás és az önbecsülés. Megértettük, hogy a válságot nem lehet a régi eszközökkel kezelni, új típusú fordulatra van szükség – tette hozzá. „Megértettük, hogy Európát és Magyarországot át kell szervezni.”

Nem élhetünk úgy, mint előtte

Többé nem lehet a válság előtti állapotokat visszaállítani, nem élhetünk úgy, mint előtte – emelte ki Orbán Viktor. A miniszterelnök elmondta, Magyarország titka az volt, hogy nem hátrált meg a problémák elől, hanem tette a dolgát, nem elméletet, hanem működő példákat mutatott Európának. Ezenkívül két egyszerű és józan tanácsot fogalmazott meg a magyar elnökség: egyrészt merjünk magunk lenni, másrészt ne mások mondják meg, hogy mit tegyünk – tette hozzá a kormányfő.

Orbán Viktor felidézte, hogy az utóbbi években a világ megváltozott körülöttünk, jelenleg is zajlik az újrarendeződés, amelyben egyelőre még nem lehet látni, hogy kire milyen szerep hárul a jövőben. Ez a helyzet jó talaj a pesszimizmusnak, ezért tűzte ki Magyarország az erős Európa megteremtését maga elé.

Orbán Viktor felidézte, hogy Magyarországnak rendkívüli időszakban, rendkívüli helyzetekben kellett helytállnia. Az elnökségi munka középpontjában a válság kezelése és megelőzése állt, ezért a gazdasági kormányzás ügyének végigvitele különösen fontos eredménye a fél évnek – tette hozzá a miniszterelnök.

Nem engedjük, hogy a válságok elverjék a közös termést

A miniszterelnök elmondta, sikerült létrehozni a gazdasági kormányzás alapjait. Az európai szemeszter fontos lesz az unió gazdasági megvédelmezését szolgáló harcban. „Nem engedjük többé, hogy a válságok elverjék a közös termést.”

Az uniós elnökség céljai között szerepelt, hogy a horvát csatlakozási tárgyalásokat az elnökség fél éve alatt lezárjuk. Megfelelő színvonalon teljesítették a feladatokat, így megvalósulhatott a nyugat-balkáni stabilizáció első lépcsőfoka. Európa csak úgy lehet erős, ha nem maradnak enklávészerű országok az integráció során. „Nagy sikernek tartom azt is, hogy le tudtuk győzni a brüsszeli betegségnek titulált »bővítési fáradtságot«” – fogalmazott Orbán Viktor.

Úgy vélte, a határok szabad átjárhatósága fontos Európa és a magyar nemzet számára is, a határon túli honfitársaink szempontjából is nagy jelentőségű volt, hogy Románia és Bulgária immár technikailag is készen áll a schengeni övezethez való csatlakozásra.

„Emellett nem gondolom, hogy az illegális bevándorlással szemben tehetetlenül kellene állnia az uniónak, itt leginkább a külső határok védelmére kell majd koncentrálnia a tagállamoknak. Véleményem szerint azzal sincsen semmi gond, ha a belső határellenőrzést is visszaállítjuk ideiglenesen, ha éppen erre van szükség.”

Polgárbarát elnökség volt a magyar

A miniszterelnök hangsúlyozta: különösen fontos kérdés volt a romastratégia, melyben sikeresen képviseltük álláspontunkat. Kifejtette, a kérdésben csak uniós szinten van esély eredményt elérni. Az európai demográfiai és gazdasági problémák egyik megoldási lehetősége a romák aktivizilása. A tagállamok év végéig lakhatási, egészségügyi és foglalkoztatási stratégiát dolgoznak ki, amelyet jövő tavasszal már tárgyalni szeretnének.

A Duna-stratégiában nyolc tagállam és hat EU-n kívüli ország is részt vett, ez nagyon fontos lépés volt a régió szempontjából is. Orbán Viktor kiemelte, hogy a munka során nem maradt magára a magyar elnökség, hiszen rengeteg segítséget kapott az európai intézményektől és azok vezetőitől. Köszönetet mondott továbbá azoknak is, akik magyar oldalról vettek részt a munkában, hiszen rengeteg volt a feladat. Elmondta például, hogy eddig 26 miniszteri, 92 vezetői és 117 szakértői konferenciát tartottak és ezek sora még nem ért véget. A kormányfő köszönetet mondott mindenkinek, aki az elnökség munkájában részt vett, minisztertől sofőrökig, majd megállapította: polgárbarát elnökség volt a magyar elnökség.

Kijelentette, „Magyarország az elmúlt fél évben kiállt Európáért, közös értékeinkért, és sokat ledolgozott mára a régi hazugságok miatti károkból”, s a Balkán–Adria tengely lehet újra az európai gazdasági fejlődés motorja. Végül a kormány nevében megköszönte az uniós elnökségi fél év parlamenti támogatását is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.