A Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára, az uniós versenyképességi miniszteri tanács soros elnöke Luxembourgban az MTI-nek hétfőn adott interjúban emlékeztetett arra: az általános cél az unió és az európai vállalatok versenyképességének erősítése volt. Ehhez négy területen igyekeztek előrelépést elérni: az egységes uniós belső piac mélyítésében és napra késszé tételében, a vállalkozások életének olcsóbbá és egyszerűbbé tételében, a vállalkozások piacokhoz és forrásokhoz való hozzáférésének könnyítésében, valamint az innovatív tevékenység ösztönzésében és támogatásában. Ezek közül mind a négy területen jelentős sikereket tudott elérni az elnökség – vélte Cséfalvay Zoltán.
A belső piacot illetően például kiemelkedő eredmény a közeljövőben kiemelten fejlesztendő tizenkét terület azonosítása, illetve az egységes uniós szabadalom létrehozása. Sikeresen lezárultak az EP-vel az uniós szolgáltatási irányelv korrekt végrehajtásával kapcsolatos egyeztetések is, ami további lépés az egységes belső piac működésének javításához.
Az egyszerűsítést illetően az államtitkár kiemelte azt a májusi döntést, amellyel az úgynevezett mikrovállalkozások számára megkönnyítették a számviteli eljárásokat és kötelezettségeket. Hozzátette, hogy az unióban „okos szabályozás” (smart regulation) néven ismert törekvések részeként a magyar elnökség alatt szintén születtek olyan intézkedések, amelyek az egyszerűsítés irányába hatnak.
A finanszírozáshoz jutásban az úgynevezett kisvállalkozói intézkedéscsomag áttekintése, megerősítése volt az egyik legnagyobb eredmény, de itt említette Cséfalvay Zoltán az uniós nyersanyag-politika áttekintésére vonatkozó kezdeményezést is. Az innovációt illetően egyebek között azt hangoztatta, hogy a magyar elnökség megalapozta a 2014-től induló új uniós kutatási keretprogram kidolgozását, egyebek között az előző hétéves program legfontosabb elveinek átvezetésével.
Emlékeztetett az államtitkár arra, hogy minapi európai parlamenti meghallgatásán is elhangzott: az elmúlt félévben sikerült Európát felrázni az alvó állapotból és lépéseket tenni a versenyképesség javításának érdekében. Mint mondta, ez utóbbit nem szabad figyelmen kívül hagyni az adósságproblémák kezelésének, a pénzügyi konszolidációnak az időszakában sem.
Elismerte ugyanakkor, hogy nagy állami vagy uniós költségvetésű ösztönzőcsomagokat a takarékossági törekvések, a pénzügyi szigor miatt nem lehet indítani – mint mondta, ezért kell elsősorban arra törekedni, hogy a vállalkozások számára egyszerűbbé tegyék az életet és a szabályozást. Ezekben hozott komoly eredményeket a magyar elnökség – szögezte le Cséfalvay Zoltán.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.