Nagy Andor elmondta, terveik között szerepel a régi betétdíjas rendszer visszaállítása ott, ahol az lehetséges.
Az Országgyűlésben hétfőn elfogadott, a környezetvédelmi termékdíjról szóló jogszabállyal kapcsolatban a kereszténydemokrata képviselő azt mondta: a korábbi rendszerben a termékdíjfizetésre kötelezett gyártók, kereskedők nem voltak érdekeltek abban, hogy eljussanak az újrahasznosítás maximumáig, és csak a minimumszint teljesítésére törekedtek, „kipipálva” ezzel az előírt kötelezettséget. Véleménye szerint azzal, hogy egy állami szerv veszi át a termékdíjköteles anyagok begyűjtését, ez megváltozik. „Nem államosításról van szó, hanem egy új koordináló rendszer kialakításáról”, amely egyszerűsítést, átláthatóságot hoz magával – fűzte hozzá, példaként említve, hogy a kis- és mikrovállalkozásoknak átalánydíj-befizetésre lesz lehetőségük.
Nagy Andor arra hívta fel a figyelmet, hogy szinte valamennyi parlamenti párt és a szakértők is egyetértettek abban, hogy meg kell változtatni a 15 éve működő termékdíjrendszert. A hétfőn elfogadott jogszabály célja – folytatta –, hogy megújuljon a magyarországi hulladékhasznosító ipar, továbbá az, hogy ne keletkezzen annyi hulladék, mint most, a keletkezőt pedig minél nagyobb arányban tudják újrahasznosítani. Megjegyezte, hogy az elmúlt ötven évben Magyarországon meghússzorozódott a hulladék mennyisége.
Az Országgyűlésben hétfőn 283 igen szavazattal, 60 nem ellenében elfogadott – a fideszes Sebestyén László jegyezte – jogszabály szerint termékdíjköteles terméknek minősül az akkumulátor, a csomagolás, az egyéb kőolajtermék, az elektromos és elektronikai berendezés, a gumiabroncs és a reklámhordozó papír. Az ilyen termékek hulladékgazdálkodási stratégiáját a kilenctagú termékdíjbizottság határozza majd meg, a hasznosítást pedig az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. szervezi. A céget a környezetvédelemért felelős miniszter alapítja, és az ügynökség ír ki pályázatot a hulladék begyűjtésére, hasznosítására. Az előterjesztő Sebestyén László a keddi tájékoztatón azt mondta, tisztában vannak azzal, hogy sokaknak kedvezőtlen az egyik legtöbb pénzt hozó rendszer, a hulladékhasznosítás átalakítása, ugyanis az új jogszabállyal rontanak „bizonyos üzleteket”.
Álláspontja szerint ugyanakkor a törvény nyomán 2-3 ezer új munkahely jöhet létre a hulladékhasznosító iparban – elsősorban az alacsonyan képzett, hátrányos helyzetű lakosság számára –, továbbá növekedhet az újrahasznosítással kapcsolatos „lakossági tudatformálásra” szánt forrás.
Arra a kérdésre, miszerint nem tartanak-e attól, hogy a gyártók, kereskedők a fogyasztókra terhelik majd át a díjat, Nagy Andor azt válaszolta: ez benne van a pakliban, de piaci verseny van. Hozzátette, a szemétdíj összegének alakulása nincs közvetlen összefüggésben a termékdíjtörvénnyel.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.