„Az orvosok általában magánrendelőbe hívnak és akkor az alkalmanként tízezer, a szülés pedig a magánrendelés tarifájának a tízszerese szokott lenni, ez az átlag.” A Hír TV-nek nyilatkozó kismamának várhatóan másfél hónap múlva születik meg az első gyermeke. Ő úgy tudja, hogy a szülés után 80 és 150 ezer forint közötti összeget szokás adni hálapénzként. Terhesgondozásra az orvos magánrendelőjébe járt külön tarifáért. A kettő együtt meghaladná a 200 ezer forintot.
„Azon gondolkodom, hogy mégse fogadott orvosnál fogok szülni, hanem lehet, hogy be fogok esni az ügyeletre, mert a gyesem 55 ezer forint lesz. Abból nem nagyon tudok százezreket költeni úgy, hogy közben babakocsit, babakelengyét vásároljak, ez egyszerűen képtelenség.” Ez már az egyik internetes babamagazin díjátadóján hangzott el a Magyar Tudományos Akadémia épületében. Az idén a miskolci Semmelweis-kórház nemrégiben felújított szülészeti osztályát találták a legjobbnak. Hálapénz ott is van, de az előre szabott tarifa tilos.
„Talán azért is nyertük meg ezt a díjat, mert ahhoz ragaszkodom, hogy előre senki semmit sem fogadhat el, legyen az betegtől, várandóstól vagy vajúdó pácienstől” – mondta a miskolci Semmelweis-kórház főorvosa, Hardonyi András.
A miskolci kórház tehát azt már nem tiltja, hogy a szülés után fizessen a család, ha elégedett az orvossal és a szülésznővel. A szülészeten négy rezidens dolgozik, szülésznőből viszont már nincs utánpótlás, és a főorvos szerint béremelés nélkül nem is lesz. Az egészségügyi államtitkárság havi nettó százezer forint ösztöndíjat kínált öt évre a rezidenseknek azért, hogy itthon tartsa őket. A kormány feltételül szabta, hogy hálapénzt az ösztöndíjasok nem fogadhatnak el. A 620 helyre 141 szakorvosjelölt jelentkezett. A hálapénzt egyébként a Magyar Orvosi Kamara etikai kódexe nem tiltja.
(HírTV)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.