Ingatlanonként 20-30 milliós kenőpénzt kapott Gál György

Sok tízmillió forintnyi kenőpénz átadásáról beszélt a vád tanúja az önkormányzati ingatlanpanamák miatt indult Hunvald-ügyben a Fővárosi Bíróságon pénteken. Nagy György elmondta, ingatlanonként 20-30 millió forintot adott át Gál Györgynek az SZDSZ irodájában. Hunvaldról azt mondta, az önkormányzatnál az „erős ember” a polgármester volt, nélküle nem születhetett döntés. • A vád tanúja nem akar válaszolni az ügyész kérdéseire + Képriport

MNO
2011. 09. 02. 13:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy György pénteki kihallgatása kezdetén kijelentette, hogy másfél száz oldalas nyomozati vallomásából sem elvenni, sem ahhoz hozzátenni nem kíván.

A hat-nyolc évvel ezelőtti ingatlanpanamákkal kapcsolatos vádpont tanúja többször elismételte, hogy Gál Györggyel állt személyes kapcsolatban, neki adta át a mélyen áron aluli ingatlanértékesítésért cserébe az önkormányzat gazdasági bizottságának ülése után és az adásvételről döntő képviselő-testületi ülés előtt az ingatlanonként 20-30 millió forintos kenőpénzeket az SZDSZ Dob utcai irodájában. Az ügyészség szerint ezután nagyon rövid időn belül jóval magasabb áron adták tovább, vagy kísérelték meg továbbadni tőkeerős – esetenként külföldi – befektetőknek a nemrég még önkormányzati ingatlant, amelyhez jóval alacsonyabb áron jutottak hozzá, és ezzel összességében milliárdos nagyságrendű kárt okoztak, vagy kíséreltek meg okozni Erzsébetvárosnak.

Nagy György szerint a VII. kerületi önkormányzat vezetésének tisztában kellett lennie azzal, hogy az ingatlanokat áron alul, tényleges értéküknél 20-30-40 százalékkal olcsóban adják el. Egy-egy szerződés a vételi ajánlat után néhány hónappal megköttetett.

A vád tanúja a konkrét vesztegetésekkel, kenőpénzátadásokkal kapcsolatban nem állította, hogy azok Hunvald tudomásával történtek volna, de megjegyezte, hogy az önkormányzatnál az „erős ember” a polgármester volt, aki nélkül döntés nem születhetett.

A vád szerint bűnsegédként támogatta Hunvald az ingatlanpanamákat, holott tudta, hogy az ingatlanokra van vevő reális piaci áron. A beavatott vállalkozói kör a nyomott áron megvásárolt Király utcai, Dob utcai, Dembinszky utcai ingatlanokat rövid időn belül sok tízmilliós, esetenként 100 százalékos haszonnal adta tovább külföldieknek. Gál az ügyészség szerint összesen 366 millió forintnyi vesztegetési pénzt vett át.

Gál és Hunvald az eljárás során következetesen tagadta bűnösségét.

A büntetőperben 25 ember ellen emelt vádat az ügyészség hivatali visszaélés, hűtlen kezelés, vesztegetés, csalás és más bűncselekmények miatt.

Nagy György kihallgatása, amit három napra tervezett a bíróság, várhatóan a jövő héten folytatódik. A nyáron életbe lépett, kiemelt ügyekre vonatkozó, folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazandó új büntetőeljárási rendelkezéseknek megfelelően pénteken az ügyész kezdte el kihallgatni Nagy Györgyöt, ezután kérdezhetnek majd a védők, a bíró és a vádlottak. Az angolszász jogrendszerre emlékeztető metódus szerint a tanú kihallgatását, kikérdezését az eddigi magyar szabályozástól eltérően nem feltétlenül a bíró kezdi el, hanem az az eljárási szereplő, aki indítványozta a meghallgatását.

Az ingatlanpanamák megítélésében nagy jelentőségű lehet a vádlottak lehallgatott telefonbeszélgetései és az ingatlanszakértői vélemény mellett az is, hogy Nagy György vallomását miként értékeli majd a bíróság. Már a korábbi tárgyalásokon is több vádlott, illetve védő részéről felvetődött, hogy Nagy György szavahihetetlen, vallomásai hiteltelenek.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.