Önkormányzati kézben maradnak a kulturális intézmények

Kósa Lajos szerint a kulturális intézmények, köztük a színházak fenntartása az önkormányzatoknál marad.

MNO
2011. 09. 15. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az önkormányzati rendszer átalakítása során például az oktatási, az egészségügyi intézmények állami fenntartás alá kerülnek, de egészen bizonyos, hogy a kulturális intézmények, köztük a színházak az önkormányzatok fennhatósága alatt fognak maradni – jelentette ki Debrecen polgármestere csütörtökön a Csokonai Színház évadnyitó társulati ülésén.

Elmondta azt is: ahol közös, városi és megyei fenntartású színházak működnek, ott a jövőben a városok veszik át a működtetést; ez a színház státusát nem érinti Debrecenben. Annak kapcsán, hogy a színháznak közvetlen kapcsolata van a helyi Ady Gimnázium drámatagozatával, Kósa Lajos kifejtette: szerinte ebben sem lesz változás a jövőben. Ugyanis az állami fenntartású oktatási intézményeket visszaszerződheti az önkormányzat, és Debrecennek ez a szándéka. Kósa Lajos tájékoztatta az évadnyitó társulati ülés résztvevőit a kulturális tárca azon szándékáról, amellyel kiemelt státust szeretne biztosítani néhány színháznak.

A fideszes politikus szerint a nemzeti színházi státust kapó intézmények száma nem lehet több fél tucatnál, mondván: „a minőséget szeretnénk támogatni”. Kósa Lajos fontosnak nevezte a „társulati létet”, s ennek megfelelően támogatja Vidnyánszky Attila debreceni színigazgató „társulatpárti” álláspontját. Hozzátette: támogatják, hogy a Csokonai Színház nemzeti színházi státust kapjon, s ennek megfelelően változtatják meg jövőre a helyi színházi finanszírozást.

Vidnyánszky Attila, a Csokonai Színház igazgatója kifejtette: olyan változások előtt állnak, amelyek hosszú időre meghatározzák a magyar színházi kultúra jövőjét. Közlése szerint a jövőben három új kategóriába – nemzeti, kiemelt és pályázati úton támogatott – sorolják a színházakat. Meghatározónak nevezte, ha a város úgy dönt, hogy a Csokonai Színház érdemes arra, hogy a nemzeti színház státusra pályázzon. Ez a fejlődés új korszakába emeli át a színházat – fűzte hozzá. Vidnyánszky Attila elmondta azt is, hogy az idei évadban is szeretnék megtartani a tavalyi 13 ezer bérletesüket és a százezer fölötti nézőszámot. Reményét fejezte ki, hogy az idei évad jelszava („derűre hangolva”) sok-sok felszabadító nevetést hoz majd a Csokonai Színházban, ahol az új produkciók mellett számos tavalyi nagy sikerű előadást is műsoron tartanak.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.