Vadászni fognak a bankok, nem szabad elhamarkodottan dönteni

Az ingatlanfedezetű devizahitelek fix árfolyamú végtörlesztésével kapcsolatban ajánlatos gyorsan, ám nem elhamarkodottan dönteni – hívja fel a figyelmet a BankRáció.hu, amely összegyűjtötte, hogy az érintetteknek milyen szempontokat kell mérlegelniük a döntés során. • „Ha ezt nem sikerül megcsinálni, örökre a Balkánon maradunk” • Vége a banki aranykornak • Súlyos a helyzet, a bankoknak ezt még el kell viselniük

MNO
2011. 09. 30. 13:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Elhamarkodottan semmiképp sem szabad dönteni, hiszen egy maroknyi bank a mostaniaknál várhatóan még kedvezőbb kamatokkal és induló költségekkel fog előrukkolni. Ez 3-4 héten belül mindenképpen várható, ekkor érdemes bankot/hitelkonstrukciót választani, hiszen a jelzáloghiteleknek körülbelül 1 hónapos átfutási ideje van, és senki sem szeretne a régi hitele kiváltásával decemberben, az ünnepek kezdetekor, az utolsó pillanatban foglalkozni” – tanácsolja a portál közleményében Gergely Péter hitelszakértő.

Azoknak, akik élni kívánnak az év végéig tartó lehetőséggel, mindenekelőtt meg kell vizsgálniuk, van-e egyáltalán lehetőségük erre: időben és hiánytalanul fizették-e a kiváltandó hitelt, s mekkora volt a devizahitel folyósítási árfolyama, e téren ugyanis törvényi korlátokkal is számolni kell.

A legérzékenyebb kérdés, hogy a kiváltandó hitel a kedvezményes árfolyammal számolva hány százaléka a terhelt (vagy pluszban bevonható) ingatlan reális piaci értékének. Általánosságban, ha ez az arány 75 százaléknál magasabb, akkor igencsak beszűkülnek a lehetőségek a bankválasztást és megoldásokat illetően.

Érdemes végiggondolni továbbá, hogy megéri-e a kiváltás a jelenleg adott forinthitel-feltételekkel; az biztos, hogy minél nagyobb a hitelösszeg, annál előnyösebb a kedvezményes végtörlesztés.

Megfontolandó az is, hogy milyen kamatokkal, mekkora kezdeti költségekkel lehet hitelt felvenni, s legfőképp azt kell mérlegelni, milyen kamatperiódusú legyen a hitel (mennyire törekszik a hitelfelvevő a biztonságra, a kamatperióduson belül ugyanis a bank nem változtathatja meg a hitel kamatát).

A megtakarításból (készpénzből, értékpapírból, lakástakarékból, önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításból, különféle – például unit-linked, vagyis nem életbiztosításaiból) végtörlesztőknek van a legkönnyebb dolguk, hiszen csak a hitelüket kezelő banknál kell a végtörlesztési igényt bejelenteniük. A még le nem járt banki betét feltörésekor azonban célszerű figyelni a még fel nem vett kamatra, illetve arra, hogy ha lakás-takarékpénztári megtakarítást bont fel valaki a megtakarítási időszak előtt, akkor elveszíti az addig megkapott állami támogatást.

Azok számára, akik csupán lakásuk eladásával tudnak törleszteni, a rögzített árfolyamú végtörlesztés egyfelől jó lehetőség arra, hogy a devizahitelen elszenvedett árfolyamveszteség egy részét ne kelljen megfizetniük. Másfelől viszont tudniuk kell, hogy az ingatlanpiac nagyon beszűkült, szakértők szerint a lakások most minimálisan 5-10 százalékos veszteséggel értékesíthetők. Mindössze 2 hónap van az ingatlanok eladására, hiszen decemberben gyakorlatilag „halott” lesz a piac – írja a portál.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.