Magyar közmunka: „nem túl kemény, és jobb a családomnak is”

Akik visszautasítják Magyarországon a közmunkát, vagy nem dolgoznak elég keményen, azok nem kapnak segélyt – írja riportjában a BBC. Csakhogy ez nem igaz.

Tompos Ádám
2011. 12. 30. 10:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Bara Győző és csapata fél nyolckor kezd. Láncfűrésszel felszerelkezve, mintegy tucatnyian tisztítják az ukrán határig vezető földutat, majd a feldarabolt fát utánfutókra rakják. Ez Magyarország válasza a munkanélküliségre.” Így indul a BBC-n Jim Reed cikke Rozsályról, ahol meg is szólaltatja a programban részt vevő Bara Győzőt, ám előtte a szerző megjegyzi: akik visszautasítják a munkát, vagy nem dolgoznak elég keményen, azok nem kapnak segélyt. (Később pedig megismétli ugyanezt.) A 24 éves, „esztendőkig segélyen élő” közmunkás pedig elmondja: „Itt nem túl kemény a munka, ez jobb nekem és a családomnak. De szerintem nem fair pénzt elvenni azoktól, akik nem dolgoznak.”

Stigmatizáció

Martin Kahanec, a CEU munkatársa ugyancsak nincs oda a kormány tervezetéért: szerinte a szigorítás (hat helyett három hónapig folyósítják az álláskeresési támogatást, jobban ellenőrzött keretek között) és ez a fajta közmunka stigmatizálja és elbátortalanítja azokat, akik részt vesznek ebben a programban, ráadásul úgy látja, hogy mindezek után a magánszektorban sem fogják alkalmazni őket. „Ez a terv egy seregnyi sérülékeny munkást fog kitermelni, akik nem kapnak majd segélyt, vagy bizonytalan munkájuk lesz majd.” Udvari Márton, a Nemzeti és Etnikai Jogvédő Iroda jogi referense pedig azt szeretné, ha a közmunkások a minimálbérnek megfelelő összeget kapnák. Azt nyilatkozta továbbá: „Ha kirúgtak a közmunkaprogramból, akkor a segély sem jár majd. Az a személy, aki erről dönt, nagyon fenyegető lehet a közmunkásoknak, mindenki félni fog szembeszállni vele.”

A közmunka pedig visszautasítható

A brit közszolgálati média ugyan megkíméli olvasóit az olyan rémhírek terjesztéséről, miszerint diplomás utcaseprők lepik majd el Magyarországot, vagy hogy állástalan műfordítók kubikolnak majd a Puskás-stadion újjáépítésénél, ám azt nem közli, hogy a közmunkaprogram bizony igenis visszautasítható, törvényi garancia van rá ugyanis. Ez pedig kimondja például azt, hogy „ha a közfoglalkoztatási jogviszony keretében történő foglalkoztatás esetében a napi pihenőidő eltöltésére a lakóhelytől különböző településen kerül sor, az álláskereső csak abban az esetben köteles a felajánlott munkahelyet elfogadni, ha az családi körülményeire (különösen kiskorú gyermek gondozása, közeli hozzátartozó ápolása stb.) tekintettel hátrányos következményekkel nem jár. Ebben a kérdésben a lakóhelye szerinti települési önkormányzat jegyzőjének nyilatkozata az irányadó. És „továbbra is automatikusan folyósítják számára a foglalkoztatást helyettesítő támogatást”, ha az álláskereső egészségügyileg alkalmatlan, ha nem munkaviszonyban alkalmazzák, ha három óránál – tíz éven aluli gyermeket nevelő nő és tíz éven aluli gyermeket egyedül nevelő férfi álláskereső esetében két óránál – többet kell ingázni a (köz)munkahelyre, és ha kevesebb pénzt kapna közmunkáért az álláskereső, mint amennyit segélyként kapna.

Bezárt gyárak

Utóbbi kritérium gyakorlatilag lehetetlen, a BBC szerzője is megjegyzi, hogy legkevesebb 9 eurónyi napi bért kapnak a közmunkások, ami több mint a havi 28 ezer forintos segély. Támadni legtöbbször pedig a háromórás út kritériuma miatt szokták a programot, ami paradoxon, hiszen a legtöbb, a témában íródott cikkben rendre megfogalmazzák az érintettek: a környékükön nincs munkalehetőség. Vagyis valószínűleg gereblyézés ide, favágás oda: amúgy is ingázniuk kellene a munkanélkülieknek. Nincs ez másként ebben az írásban sem, a 49 éves Ádám Sándorné most is hiányolja a négy éve bezárt kenyérgyárat, ahol dolgozott, ám tisztában van vele, hogy nem tud mást tenni, mint részt venni a programban: a mellékelt illusztráción, láthatósági mellényben épp egy szakajtónyi összesöpört falevelet húz.

Tulajdonképpen ezt megerősíti Kovács Zoltán is, amikor úgy nyilatkozik a brit újságírónak: ha körülnéz az országban, láthatja, hogy rengeteg munka van. A kommunikációs államtitkár elmondja azt is: ma vannak generációk, akik úgy nőttek fel, hogy nem látták szüleiket dolgozni, ezeknek az embereknek ez a fajta közmunka a visszaút kezdete lehet a magánszférába. A szerző megjegyzi még cikkében azt is, hogy hazánkban igen alacsony a munkavállalók aránya, mindössze a munkaképes réteg 55 százaléka, és hogy számos vidéki településen egész családok élnek a rendszerváltozás óta jóléti juttatásokból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.