Kovács Sándor (Fidesz–KDNP), a Szabolcs megyei közgyűlés alelnöke az MTI kérdésére elmondta: 32 oktatási, kulturális, gyermekvédelmi és szociális közintézmény, illetve 13 helyhatósági gazdasági társaság és alapítvány kerül át állami működtetésbe. Állami tulajdonba kerül a megyei egészségügyi holding is, amely négy kórházat, a nyíregyházit, a mátészalkait, a fehérgyarmat-vásárosnaményit és a nagykállóit működtette eddig. A holdingnál több mint 4800, míg a másik 45 intézménynél és szervezetnél 2400 dolgozót érint a tulajdonváltás.
Az állam a szabolcsi önkormányzattól átveszi a nyolcmilliárd forintot meghaladó fejlesztési és folyószámlahitelből, illetve a kötvénykibocsátásból és a szállítási tartozásokból álló adósságállományt is.
Seszták Oszkár (Fidesz–KDNP), a megyei közgyűlés elnöke a tanácskozáson hangsúlyozta: a tulajdonosváltás a közintézmények színvonalasabb működtetését, a szolgáltatások egységesítését teszi lehetővé január elsejétől. A közgyűlési vezető azt is elmondta, hogy az egészségügyi intézmények a mostani rendben dolgoznak tovább, de később a tulajdonos nyilván átalakítja majd a kórházakat.
A többi közintézmény a megyei kormányhivatal intézményfenntartó központjához kerül, és ez a szervezet lesz a fenntartójuk a jövőben. Hozzátette: a szabolcsi közintézmények 2010-ben 100 milliárd forint működési támogatást kaptak a központi költségvetéstől, és ezt az összeget 2012-ben hétmilliárd forinttal emelik meg.
Az eddigi közintézmény-fenntartó megyei önkormányzat a jövőben a térségi fejlesztési feladatokat látja el. A közgyűlésben ellenzékben lévő pártok, az MSZP és a Jobbik, valamint a civil szerveződésként működő Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyéért Egyesület képviselői hozzászólásaikban élesen bírálták a szerintük „értelmetlen államosítást”, azt állítva: a közintézmények működése az eddigi nem megfelelő állami finanszírozás miatt vált rosszá, és a jövőben sem látják a nagyobb mértékű támogatás lehetőségét a központi költségvetésben.
Helmeczy László (Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyéért Egyesület), Bakó József (Jobbik) és Halmi József (MSZP) bírálta az intézményeket átvevő megyei kormányhivatalt, hogy még a képviselőjét sem küldte el az átadásról döntő tanácskozásra, valamint azért is, mert a megyei önkormányzatnál az idén a megyeháza irodáinak bérlésénél 40 millió forint összegű tartozást halmozott fel.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.