„A balliberális elit soha nem engedi el az LMP-t”

Irányvita alakult ki az LMP-ben, amit jól mutat Schiffer András lemondása is.

Kovács András
2012. 01. 21. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irány- és pólusképző vita zajlik az LMP-n belül, ami korábban mind az MDF-re, mind a Centrum pártra jellemző volt – hangsúlyozta az MNO érdeklődésére Kiszelly Zoltán politológus. Emlékeztetett arra, hogy a pólusképzés terén az MDF 2004–2008 között mindenképpen sikeres volt, míg Demszky Gábor SZDSZ-elnöksége kudarcot vallott. A mostani LMP esélye, hogy az MDF-nél nagyobb támogatottsággal rendelkezik, azonban nincsenek „szabad vegyértékei” a jobboldal felé – véli az elemző.

Kiszelly szerint az ökopárt, mivel nagyrészt a balliberális világból származik, ezért annak holdudvara nem fogja elengedni őket. Az LMP tragédiája, hogy a hozzá hasonló zöld pártok Nyugat-Európában a zenitjükre értek, amire remek példa a berlini tartományi választás, ahol a Kalózpárt a szavazóiknak a jelentős részét meg tudta szólítani – mondta a politológus. Szerinte az újonnan alakult civil szervezeteket sem sikerült becsatornázniuk, aminek egyik jól látható jele lehetett Kaufer Virág távozása is.

Dávid is pólus lett volna

Az LMP és az MDF közötti párhuzamokról azért is érdemes beszélni, mivel a mostani parlament legkisebb pártja, úgy tűnik, komoly belső válságot él át a nagy pártokhoz való viszonyulás miatt. Információk szerint Schiffer András frakcióvezető távozása mögött a követendő szövetségi politika állhat, a képviselők jelentős része inkább az MSZP felé nyitna, míg Schiffer inkább az önálló pólusképzés híve.

Mint ismert, az MDF a 2002-es országgyűlési választáson közös listán indult a Fidesszel, majd ezt követően Dávid Ibolya, ha lassan is, de elkezdett távolodni a Fidesztől. Az első jelentős összeütközés az ORTT tagjainak megválasztása kapcsán éleződött ki a két párt között. A Fidesz 2003-ban nem állított jelöltet az ORTT-be, és így az MDF-nek négy aspiránsa került a testületbe az akkori kormánypártok segítségével.

Lezsákot is kizárták

A két párt között a viszony igazából 2004-ben mérgesedett el azzal, hogy az MDF önállóan indult az európai parlamenti választáson. A demokrata fórum 5,33 százalékot ért el, és ezzel gyakorlatilag el is dőlt, hogy a 2006-os országgyűlési választáson nem lesz közös lista a Fidesszel. A párton belül nyáron kezdődött az első komolyabb belháború, a Lezsák Sándor által alapított Lakitelek munkacsoport létrejöttével. A küzdelem Lezsák és társai kizárásához vezetett, majd az MDF-frakció csak a szocialisták segítségével maradt meg.

2006-ban már egyértelműen a Fidesz ellen is kampányolt az MDF, majd 5,04 százalékos eredménnyel éppen csak bejutottak az Országgyűlésbe. Ezt követően az önkormányzati választáson is önállóan indult a párt, Katona Kálmán azonban vélhetően Tarlós Istvánt fosztotta meg a főpolgármesteri poszttól.

A CD-ügy mindent elsöpört

Az igazi bomba azonban 2008 szeptemberében robbant az Almássy Kornél pártelnöki indulása körüli botrányban, amikor Dávid egy CD-felvétellel visszalépésre kényszerítette. A frakció és pártszervezeti rendszer ezt követően hónapról hónapra esett széjjel. A megmaradt frakció 2008-ban megszavazta az adótörvényeket, amivel az alakulat végleg a balliberális oldalra került. Ezt jól bizonyította Bokros Lajos szerepvállalása, aminek a vége a 2010-es választáson elért 2,67 százalékos, a párt végleges bukását jelentő eredmény lett.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.