Brusznyai Árpád tanár 1956 jelképe, de nemcsak a forradalomé, hanem a demokráciáé is Veszprémben, hiszen a demokratikus átmenet is Brusznyai emlékének felidézésével kezdődött ebben a városban – mondta a szónok. Feltette a kérdést: ki volt Brusznyai Árpád? Áldozat vagy hős? Navracsics Tibor úgy véli, „kicsit önsajnáló kultúránkból adódóan mintha jobban szeretnénk az áldozatokat, mint a hősöket”.
Holott az áldozat eredetét tekintve engesztelő eszköz, amellyel az Isten vagy istenek jóindulatát akarták elnyerni. Az áldozat statisztikai kategória, nem is individuum. A hősök viszont emberfeletti teljesítményt érnek el, vagy a legdrágábbat, saját életüket áldozzák fel közösségi célok érdekében, mint a szabadság, demokrácia, függetlenség, önazonosság. „Olyan alapvető célok ezek, amelyeket mind elfogadunk, pártállástól, vagy hitvallástól függetlenül” – folytatta a miniszterelnök-helyettes.
Megállapította: a mi történelmünk nem áldozatokkal, hanem hősökkel van tele: Brusznyai Árpád is hős volt. Ahhoz, hogy az ő erkölcsi magasságát mérni tudjuk, figyelembe kell vennünk a történet mélységét is. A Veszprém megyei nemzeti forradalmi tanács elnökének kimagasló alakja mögött ott sötétedik Pap Jánosé. Az 1956-os forradalom két veszprémi főszereplője antik görög tragédia szintjén jelenik meg – fogalmazott Navracsics Tibor.
Felidézte: Brusznyai Árpád rejtegette, óvta Pap Jánost – aki az MSZMP vezető tisztségviselője, a forradalom után a párt megyei első titkára volt –, nehogy a forradalom alatt baja essék, Pap János pedig halált kért a forradalom leverése után Brusznyaira. Addig kérte ezt, amíg célját el nem érte. Navracsics Tibor ezért a tettéért aljas árulónak nevezte Pap Jánost, és példaképnek Brusznyait. „Mi, veszprémiek mindannyian Brusznyai Árpád örökösei vagyunk, nem Pap Jánoséi, hiszen mindannyian abban hiszünk, hogy a célok, amikért Brusznyai életét adta, meg fognak valósulni” – jelentette ki a közigazgatási és igazságügyi miniszter.
Beszéde után Inotay Nóra, Brusznyai Árpád unokája adta át a Brusznyai-alapítvány díjait. A kuratórium döntése alapján az idén Vesztergom János, a Vetési Albert Gimnázium tanára és két diák, Palásthy Gergely, a Padányi Katolikus gyakorlóiskola, valamint Mihálykó András, a Lovassy László Gimnázium tanulója kapta a Brusznyai-emlékérmet. Az emlékhangversenyt a Mendelssohn Kamarazenekar, a Dohnányi Ernő Zeneművészeti Szakközépiskola diákjai, valamint a Veszprémi Középiskolai Oratóriumkórus adta, Kováts Péter Bartók-Pásztory-díjas hegedűművész vezényletével.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.