Ismét rárontott Magyarországra a „zöld amazon”

Eljárást kezdeményeznek az európai Zöldek Magyarország ellen az alapértékek megsértése címén. Mindezt egy olyan képviselőnő jelentette be, aki nem először mond furcsaságokat hazánkról.

Kovács András
2012. 01. 04. 16:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament zöld frakciója kezdeményezi, hogy az EU indítson eljárást Magyarország ellen az Európai Unió alapvető értékeinek megsértése miatt – közölte Ulrike Lunacek a Zöldek/Európai Szabad Szövetség külpolitikai szóvivője. Az osztrák politikus úgy vélekedett, az új alkotmány életbe lépésével Magyarország „de facto autoriter állammá vált”. Az igazságszolgáltatást, a médiát és a parlamentet „de facto Orbán és követői irányítják”, a választókerületek új beosztása is a Fidesznek kedvez, és utolsó tényezőként „megszüntették a nemzeti bank függetlenségét” – fogalmazott Lunacek. „A helyzet nem csak Magyarország számára veszélyes – az Európai Unió alapvető értékeit is veszélyezteti.” Ha nem indít eljárást, az EU „nem nézhet többé a tükörbe”, amikor demokráciáról és jogállamiságról van szó – vélekedett a politikus. Lunacek egyébként már korábban is felhívta a figyelmet magára azzal, hogy a tavaly áprilisban elfogadott alaptörvényről úgy beszélt a Deutsche Welle német rádiónak, hogy „ez egy Fidesz-alkotmány, nem egy magyar alkotmány”.

Tévedések sokasága

„A választókerületek új beosztása is a Fidesznek kedvez” – állapítja meg Ulrike Lunacek. Mint arról az MNO már korábban beszámolt, a Haza és Haladás Alapítvány által készített elemzés – mely ugyanerre a megállapításra jutott – jelentős csúsztatásokon alapul. Többek között nem vették figyelembe az egyéni jelöltek szereplését, az aktuális politikai helyzetből fakadó pártszövetségeket, és az egyfordulós rendszer választókra gyakorolt pszichológiai hatását. Az MNO a Bajnai Gordon által gründolt alapítvány által készített számításokat figyelembe véve három esetet modellezett. A 2002-es és 2006-os eredmények esetében az MSZP és az SZDSZ szavazatait összeadtuk, és megnéztük a 106 körzetben lévő eredményeket. A 2006-os választásnál emellett egy esetleges Fidesz–MDF-összefogás hatását is megnéztük. Természetesen itt is csak a listás eredményekre támaszkodhattunk.

2002-ben a 106 egyéni körzetből a Fidesz–MDF abban az esetben, ha az MSZP és az SZDSZ együtt indul a területi listás szavazatokat figyelembe véve, 46 helyen győzött volna, míg a balliberális erők 60 körzetben. Fontos kiemelni, hogy itt csak a pártokra leadott voksokról van szó, amiben nem szerepel az egyéni jelöltek szereplése. Az öt évvel ezelőtti országgyűlési választáson a Fidesz–KDNP-szövetség az MSZP–SZDSZ-szel szemben 68:38-as vereséget szenvedett volna az egyéni körzetek szintjén. Abban az esetben, ha a Fidesz–MDF együtt indult volna, akkor 56-50-re verték volna a balliberális erőket, azonban a két ellenzéki párt akkori összefogása semmiképpen nem volt reális politikai lehetőség.

Lunacek nem először fogalmaz meg fura kritikát Magyarországgal szemben. Mint ismert, tavaly Brüsszelben 202 négyzetméteres kultúrtörténeti szőnyeggel díszítették az Európai Unió Tanácsa brüsszeli székházának átriumát a magyar EU-elnökség idejére. Aki végigsétált a szőnyegen, bepillantást nyerhetett Magyarország történetébe és kultúrájába. „A térkép illusztrálja Orbán Viktor miniszterelnök abbéli szándékát, hogy felülbírálja a trianoni békeszerződést” – nyilatkozott erről a szőnyegről Lunacek. „Orbán úrnak ez a nézete a múltba tekint és távolról sem a közös európai jövőbe” – folytatta. „Emellett ez az EU-t érintő jelenlegi kihívások teljes félreértelmezése” – fejezte be fejtegetését a sógorok képviselőnője.

Schiffer meglepődött

Megkeresésünkre Schiffer András LMP-frakcióvezető elmondta: nem gondolja, hogy a kezdeményezés váratlannak tekinthető, mivel szerinte Orbán Viktort komoly felelősség terheli amiatt, hogy ilyen bírálat érte hazánkat, és azt szeretné, ha „a magyar kormány visszavenne az arcából” és kellő mértéktartással figyelne legalább az olyan kritikákra, ami például a baloldalisággal nem vádolható Alain Juppé francia külügyminiszter irányából érkezik. Schiffer ugyanakkor elmondta, hogy nincs olyan józan politikai erő Magyarországon, amely ebben a bizonytalan helyzetben, amikor ennyi család él kiszolgáltatott helyzetben, örülne ennek a felvetésnek. Megjegyezte azt is, hogy növelné az EU tekintélyét, ha következetesen lépne fel az alapjogok és alapértékek kérdésében más tagországokkal szemben is, példaként Szlovákiát említette. Szokatlannak nevezte az EGP azon gyakorlatát, hogy a tagpártokat nem tájékoztatják előzetesen arról, hogy milyen lépésre készülnek hazájukkal kapcsolatban.

Lunacek az elindítandó eljárás kapcsán kérdésre válaszolva kijelentette, Magyarország kizárása az EU-ból nem céljuk, és nem is szerepel lehetőségként az uniós szerződésben. A hetedik cikkely szerinti eljárás bizonyos jogok, így az európai támogatások, illetve végső lehetőségként a szavazati jog megvonását vonhatja maga után – mondta. A tanács hasonló eljárásban, egyhangú állásfoglalással mondhatja ki azt, hogy egy tagállam „súlyosan és tartósan” megsérti az alapvető értékeket. Ebben az esetben minősített többséggel dönthet az uniós szerződésből eredő jogok felfüggesztése mellett. Az eljárásban az érintett tagállam nem szavazhat, és nem veszik tekintetbe a szavazati arány megállapításakor.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.