Nagyon éles kontraszt alakult ki abban, hogy az unió bár jó stratégiát alkotott 2020-ig, de az intézményrendszer jelenleg csak a monetáris rendszer jövőjével foglalkozik – hangsúlyozta Andor. Az uniós biztos szerint a görög válság által kialakult helyzet súlyosnak nevezhető. Úgy látja, hogy az EU az egységes piac mellé nem épített ki egységes pénzügyi szabályozást, nem volt válságkezelési mechanizmus. „A Lehman Brothers összeomlásáig senki nem mérte föl a kockázatokat.” Európa kettős válságban találta magát a monetáris unió konstrukciós hibáiból és a gazdasági válságból fakadó problémák miatt.
Andor sürgette a költségvetési politikák összehangolását, aminek egyik eleme volt a hatos csomag elfogadása. A bizottság szerint nem elegendők az eddig megtett lépések, újabb és újabb csomagokkal szeretné a kockázatokat csökkenteni. Hiányzik még jó néhány elem, főként a gyakorlati élet területén – hangsúlyozta a biztos.
Minden megfordult?
„Jól látható, hogy az uniós intézmények iránti bizalom meggyengült.” Nagyjából két éve 10 százalék körül állandósult a munkanélküliségi ráta, ami a szociális problémák kiéleződésével és a politikai válságok megjelenésével jár együtt – vélte Andor. Az uniós biztos úgy látja, míg korábban az európai közösség iránti bizalom abból táplálkozott, hogy sokak szerint a brüsszeli döntések mindig pozitív eredménnyel járnak, addig mostanra ennek a fordítottját éljük meg.
A recesszióval küzdő országok eddig a kedvezményezettjei voltak a kohéziós politikának, de ennek hatékonysága egyelőre nem világos – tette hozzá. Andor bírálta az unió azon döntését, hogy míg a bankok finanszírozásához könnyedén hozzájárult, addig a szociális kérdésekben nem ennyire bőkezű.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.