Nyomoznak a Malévnál + Videó

Megindította a nyomozást a Malév ügyben a Központi Nyomozó Főügyészég – tudta meg a szóvivőtől a hírtévé.

PR
2012. 01. 27. 18:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már 2010-ben látható volt, hogy jogilag nincsenek rendben azok a szerződések, amelyek a Malév privatizációjakor köttettek a Gyurcsány-kormány és az orosz befektető között – mondta a Hír Televízió Rájátszás című műsorában a légi közlekedés fejlesztéséért felelős volt miniszteri biztos.

A központi nyomozó főügyészség e héten kapott kijelölő határozatot a Legfőbb Ügyészségtől, ez azt jelenti, hogy a hét közepén érkezett meg a kijelölés a Központi Nyomozó Főügyészséghez. A főügyészségünk a mai napon a feljelentések többségében nyomozást rendelt el, míg az egyik feljelentés ügyében feljelentés kiegészítésről döntött – mondta a Hír TV-nek Fazekas Géza..

Berényi arról is tájékoztatott: a lízingbe adó céggel jelenleg is folyik a tárgyalás Amszterdamban. A Malév igazgatósága várhatóan hétfői ülésén foglalkozik a témával. A Malév pénteken délelőtt megkezdett folytatólagos közgyűlését megszakították, és este hat óráig szünetet rendeltek el, mert a Boeing repülőgépek lízingcégével még nem zárultak le a tárgyalások. Kora este befejezték a közgyűlést, ám a Malév Zrt. elnökének ezután kiadott közleménye sem tudott döntésekről beszámolni.

Az eredetileg január 6-án felfüggesztett és most folytatott részvényesi találkozó napirendjén az ILFC lízingcéggel kötött szerződések módosítása és a tőkeemelés szerepelt. A tőkeemelésről, amihez a kormány döntésére van szükség, annyit tudni, hogy a kormány tárgyalt a Malévról. Ezt Giró-Szász András kormányszóvivő közölte a január 18-án tartott szóvivői tájékoztatón az MTI kérdésére, további információt azonban nem adott.


A tőkeemelés már a 2011. november 21-én tartott közgyűlésen is napirenden volt, majd a folytatólagos, december 21-i ülésén sem született döntés. A tőkerendezésre azért van szükség, mert a Malév saját tőkéje a jegyzett tőke értéke alá került. Ez már így volt 2011-ben is, amikor a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. két lépcsőben emelt tőkét a magyar nemzeti légitársaságban. Az áprilisi közgyűlésen 4,5 milliárd forintról, a második, 2011. augusztusi közgyűlésen pedig 18,5 milliárd forint tőkeemelésről döntöttek. Ugyanakkor tulajdonosi kölcsönt is kapott a Malév az elmúlt évben: legutóbb a december 29-i kormányhatározat szerint 5 milliárd forintot, előzőleg pedig novemberben 4,2 milliárd forintot. Az idei, a 2012. évi költségvetési törvényben a Malévról nevesítve nem esik szó.

Több mint fél éven keresztül vizsgáltuk a Malév privatizációját, ezek alapján egyértelműen megállapítható, hogy a szocialista kormányok olyan kényszerpályára állították a Malévot, amelyből nincs kiút –jelentette ki Budai Gyula csütörtökön. Az elszámoltatási kormánybiztos sajtótájékoztatóján emlékeztetett: a szándékos károkozás miatt 2011 decemberében és idén januárban hűtlen kezelés és csalás miatt tettem meg a feljelentéseket. Az ügyészség nyomoz az ügyben.

Ami a lízingszerződés meghosszabbítását illeti, Berényi János, a Malév elnöke nemrégiben a Népszavában nyilatkozott arról, hogy most készül a Malév vezetése négy évvel meghosszabbítani az amerikai ILFC-vel a repülőgépek lejáró lízingszerződését, s az erről folytatott tárgyalások már „a célegyenesben vannak”. Akkor az elnök úgy fogalmazott, hogy az amerikaiak hajlandónak mutatkoznak a szerződés módosítására, s a piacon ma elérhető árakhoz képest kedvezőnek nevezte a lehetséges új szerződés feltételeit.

A Malév 2001 novemberében írt alá lízingszerződést a Los Angeles-i székhelyű, elsősorban repülőgépek lízingelésével foglalkozó ILFC-vel 18 Boeing 737 Next Generation repülőgépre. Az akkori közlés szerint a magyar légitársaság operatív lízing formájában bérli a gépeket, s a szerződés lejáratakor lehetőség volt a meghosszabbítására. Az első repülőgép szállításakor, 2003-ban az akkori vezérigazgató, Váradi József azt mondta, hogy a Malév 750 millió dollárért, évi 54-55 millió dollár lízingköltséggel jut a 18 repülőgéphez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.