A miniszterelnök szerint elérkeztünk új alkotmányos rendünk konszolidálásához. „Azzal az ambícióval fogtunk a kormányzáshoz, hogy megerősítsük az államot.” Nyolc év kudarca után nagy célokat tűztünk ki 2010-ben, többek között a legversenyképesebb gazdaság létrehozását, de ezt csak erős állam révén lehet elérni – hangsúlyozta Orbán.
Orbán emlékeztetett arra, hogy 2000-ben milyen jó, örömteli esemény volt megalapítani az erdélyi egyetemet. A miniszterelnök elmondta, hogy a németalföldi szabadságharcot követően is egyetem alapítását kérte a spanyolokkal szemben kitartó németalföldi Leiden városa, amely mostanra az ország legpatinásabb intézménye lett.
Vajon ma hányan döntenének egyetem alapítása mellett? – tette föl a kérdést Orbán. Úgy látja, a mostani intézmény alapítása is bizonyítja, hogy a Magyarországot ma vezető közösség a jövő oldalán áll, és a jövőhöz tartozik. A szavak és a beszéd művészete semmit sem ér tettek nélkül – tette hozzá. A miniszterelnök szerint a mai esemény annak bizonyítéka, hogy a másfél éves kormányzás kinyitotta a lehetőségek kapuit.
Vajon a mai válságos időszakban érdemes-e egyetemet alapítani? – tette föl a kérdést. Véleménye szerint válságos időszakokban, a török hódítás korát, majd a trianoni békediktátumot követően jöttek létre a vezető hazai egyetemek, amelyek falai között a megmaradás sokkal könnyebb volt. Az európai válság arra késztet minket, hogy megerősítsük a magyar államot – mondta a miniszterelnök. ,,Egyetértés van abban, hogy a válságot követően az állam erősebb lesz, mint korábban, aminek egyik eszköze a Nemzeti Közszolgálati Egyetem.”
Orbán szerint lesz erőnk sikeres országot építeni. Nagy dolgokra vállalkoztunk, és véghez is fogjuk vinni azt – hangsúlyozta a politikus. Orbán elmondta, hogy tavaly több mint 200 törvénnyel átszerveztük életünk minden részét. ,,Önök a magyar állam megújításának legfontosabb letéteményesei” – szólt az egybegyűltekhez a kormányfő. Csak akkor lesz sikeres a megújítás, ha minél többen kívánnak abban részt venni – zárta szavait a miniszterelnök.