Bárki lelőheti a szomszédasszonyt egy tojásért? + Videó + Képgaléria

Helyenként éles szópárbajt vívott egymással Pintér Sándor és Vona Gábor a Közgáz falai között.

Kovács András
2012. 02. 16. 19:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Rasszisták haza!” – felkiáltással kezdődött meg a Vona Gábor–Pintér Sándor vita a Közgázon. A szervezők ezt követően Gyurcsány Ferenc pártja ifjúsági szervezetének három aktivistáját kikísértek a teremből.

– Természetesen továbbra is fenntartom azt a véleményemet, hogy a belügyminiszternek távoznia kell – nyilatkozta a beszélgetés elején Vona. Pintér rámutatott arra, hogy van kettejük között egy alapvető ellentét, miszerint rendetlenséggel nem lehet rendet csinálni. Csak a törvényesség szigorú talaján lehet állni, amikor a rendcsinálás szóba kerül – tette hozzá.


Pintér elmondta, hogy nagyon súlyos körülmények között vették át a belügyet az elmúlt nyolc évet követően, a legsúlyosabb helyzet a kistelepüléseken volt, ahol elszaporodott az előző kabinet által megélhetési bűnözésnek nevezett forma. – Első lépésként a rendőrségre adtuk a felderítést és a bíróságnak az ítélet jogát, valamint nem pénzbírsággal sújtottuk az elkövetőt – tette hozzá. Pintér szólt arról is, hogy módosították a szabálysértési törvényt, amelyben fölemelték a büntetési tételeket és az értékhatárt. „Élhetőbb lett a kistelepülés ezen intézkedéssorozattal.”

Önfenntartó börtönök

A belügyminiszter elmondta, hogy nagy probléma volt a börtönök férőhelyének a bővítése. 2010-től kezdve dolgozni is kell a börtönökben. „Így senki nem mondhatja, hogy nem ismeri föl a rendőrt, mivel az ő ruhájukat is itt készítik.” – Állandó foglalkoztatottság alakult ki a bv-intézetekben, önfenntartó üzemek jöttek létre – mutatott rá a politikus. Az önkormányzati területről elmondta, hogy óriási pénzkiáramlás valósult meg ezen a területen az elmúlt kormányzati időszakban. – A későbbiekben szeretnénk átalakítani a büntetőeljárási törvényt – ismertette a belügyminiszter.


A Jobbik elnöke némely kérdésben szimpátiával figyeli a minisztérium munkáját, többek között a közmunkaprogram területén, valamint az uzsorázás elleni fellépést. Vannak olyan kényes kérdések, amelyekről politikai fedőréteg vonja el a figyelmet, ilyen a halálbüntetés, a politikusbűnözés és a csendőrség – hangsúlyozta Vona. „A bűnözés Magyarországon nőtt, ami tény.” Vona sikertelennek nevezte a rendőrség átszervezését, a civil társadalom jótékony hatásainak az elutasítását, valamint „nem történt forradalmi változás a Belügyminisztérium állományában”.

Nincs értelme számháborúzni

– Rendkívül egyszerű dolog, ha több rendőr lesz az utcán, akkor nőni fog a bűncselekmények száma – hangsúlyozta Pintér. – Idén a 4200. rendőrnek lesz az eskütétele, új rendszerbe állítottuk az utcai szolgálatot, emiatt több bűneset kerül földerítésre – tette hozzá. A belügyminiszter szerint csökkent a szabálysértések és a közterületi bűncselekmények száma, valamint kevesebben haltak meg a közutakon is. A növekvő emberölések számáról azt mondta, hogy 22-vel emelkedett ez a szám, ami a pécsi lövöldözéshez kapcsolódik.

– Azt állítani, hogy azért több a bűncselekmény, mert több rendőr van az utcákon, az hipotézis – mondta Vona. A magyar társadalom szubjektív biztonságérzete nem javult, mivel magánterületen történik a több bűneset – tette hozzá. A politikus külön kiemelte a fiatalkorúak, valamint az idősek sérelmére elkövetett bűncselekmények növekedését. „A számháborút lehet folytatni, de a bűncselekmények erőszakossága nőtt.”

---- Kevesebb bűneset ----

Európai szabályozás

Pintér a 2011-es adatokat idézve elmondta, hogy csökkent az elkövetett esetek száma. „Nem vagyunk pedagógusok, hanem rendőrök, ezért el kell fognunk a tetteseket.” Vona úgy vágott vissza, hogy a BM-nek felelőssége van a fiatalok irányában. A belügyminiszer szerint az idősek védelme érdekében igyekeznek kialakítani egy riasztórendszert, amelynek révén interaktív beszélgetést tudnak folytatni egy központtal. „Magam is ezt javasoltam volna, ha miniszter úr nem mondja” – replikázott a Jobbik frakcióvezetője.

Vona üdvözölte a büntető törvénykönyv módosítását, amelynek révén növekszik az önvédelem jelentősége. A BM vezetője ennek kapcsán úgy fogalmazott: az önhatalom jogát visszahozza a polgárok szintjére a tervezet. A 2012-es tapasztalatok fényében az önhatalmat ki lehet majd terjeszteni, de „nem szeretnénk, ha a szomszédasszony átjön egy tojásért, akkor bárki lelője”. Pintér európai rendszerű szabályozást szeretne, míg Vona az erősebb kéz irányába terelné a jogalkotást.

Nem lesz központosítás

A Jobbik frakcióvezetője a rendőrség átszervezésé kapcsán örömét fejezte ki, hogy több rendőr van az utcákon. Ugyanakkor nem sikerült a bűnelkövetőkkel szembeni rendőri tekintély helyreállítása, így ez ügyben is sok javítanivaló van – tette hozzá. Vona kiemelte a Terrorelhárítási Központ (Tek) létrehozását, amely szerinte a hatalmi koncentráció egyik legfőbb szerve, ráadásul belső ellentéteket is szült. Úgy látja, hazánkban nincsen terrorveszély, PR-tevékenységet végeznek, ezért kétséges a léte.

Pintér az elhangzott fölvetésekre úgy reagált, hogy a több rendőr nem jelent több biztonságot, de „a készenléti rendőrséget kihoztuk a laktanyából”. A társadalmi bizalmat sem jogszabály, sem a BM nem tudja megadni, maga a rendőr lehet képes a hitelesség visszaszerzésére – vélekedett Pintér. A belügyminiszter elmondta, hogy több mint száz rendőrt távolítottak el korrupció miatt.

A Tek kapcsán úgy fogalmazott, hogy nincsen nyomozási hatásköre, csak titkos nyomozási kör, itt van az a különleges szolgálat, amely az európai átlagot is meghaladja. Pintér szerint a szervezett bűnözés elleni központ a különféle szervezetektől jövő információkat összesíti. – Bűnügyi információs központot szeretnénk létrehozni a jövőben, de ez nem jelent semmilyen központosított szervezetet – hangsúlyozta a politikus.

---- Vita a hitelességről ----

Nem jöhet anarchia

Vona fölvetette, hogyan lehetséges, hogy a BM-ben egykori Rebisz-parancsnokokat neveztek ki. A 2010-es választás a 2006-os világ elleni elementáris akarat volt, a BM ilyen személyi állománya szembe megy ezen társadalmi igénnyel – tette hozzá. Pintér minderre úgy reagált, hogy sok tehetséges szakember van köztük. „Pap Károllyal és Dobozi Józseffel nem lehet hiteles vezetést csinálni” – vágott vissza a Jobbik elnöke.

A Magyar Gárdát nemzetközi nyomásra oszlatta föl a bíróság – hangsúlyozta Vona. Ezek az emberek szembeszálltak a Gyurcsány-kormány politikájával, akik kriminalizálták őket, föl sem merült a mostani kormány részéről, hogy legális párbeszédet folytassanak velük – tette hozzá. A belügyminiszter minderre úgy felelt, amíg a bírósági ítélet hatályban marad, addig annak érvényt fognak szerezni. „Ha nem fogadjuk el az ítéleteket, akkor anarchiába fogunk fulladni.”

Éntőlem félni kell?

A belügyminiszter szerint a Jobbik szavazóiban nem okoz félelmet a gárdamellény. „Vajon az okoz-e félelmet, amit a média terjeszt vagy amikor személyesen találkoznak az emberekkel? Éntőlem miért kéne félni?” – tette föl a kérdést a Jobbik elnöke. Pintér úgy látja, hogy a különféle, Jobbikhoz kötődő médiumokban már vannak félelemkeltő elemek. „A Jobbikot azzal vádolni, hogy félelmet kelt, az túlzás, de tabukat mindenképpen döntögetünk, többek között a cigánykérdés fölvetésével” – hangsúlyozta Vona.

„Ha megnézzük a bűnözési mutatókat, akkor minden szegmensben (életkor, jövedelem) hasonló adatokat kapunk” – reagált a belügyminiszter. Ezeket a rétegeket csak tanulással és munkával lehet fölemelni – tette hozzá. Ötvennégyféle módon lehetett szociális segélyhez jutni, de ennek vége – vélekedett Pintér. „Szívesen lemondok a cigány bűnözés kifejezésről, de itt bizonyos bűnözési formákról van szó” – mutatott rá a Jobbik elnöke. „Ha rossz a diagnózis, akkor rosszak lesznek a válaszok.”

A közmunkaprogram kapcsán úgy fogalmazott Vona, hogy arra nagy szükség van, közbiztonság-javító hatása is van. 206 ezer ember foglalkoztatást teszi lehetővé a közmunkaprogram, mostanáig 188 ezren kapcsolódott be – mondta Pintér. – A 94 leginkább hátrányos településre összpontosítjuk a közfoglalkoztatást – tette hozzá. Úgy gondolja, az erre szánt 132 milliárd forintot Magyarországon költik el, „bízom benne, hogy ez egy nagyon sikeres kísérlet lesz” – zárta szavait Pintér.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.