A vízügyi főigazgatóság közleményében emlékeztetett: a Közép-Tiszán Tiszaroff térségében helyenként másfél méter vastagságban torlódott fel az álló jég. Az Országos Műszaki Irányító Törzs csütörtökön elrendelte a jégtorlódás megbontását búvárok és robbantási szakértők bevonásával, hogy ne zárja el olvadáskor a víz útját és ne okozzon jégtorlaszt, a megemelkedő vízszint miatt pedig ne kerüljenek veszélybe a töltések és a védett területek.
Mint írták, a Készenléti Rendőrség tűzszerészei – a helyi vízügyi szakemberekkel együttműködve – a tiszaroffi komp térségében a jégen megközelítették a feltorlódás helyszínét. Kisebb töltetekkel léket robbantottak a jégbe, majd nagyobb hatóerejű töltetek robbantásával megbontották a torlódást. Néhány jégtorlaszt a partról nem tudtak megközelíteni, így a robbantási szakemberek a Készenléti Rendőrség Légirendészeti Parancsnokságának helikopteréről leereszkedve helyezték el a tölteteket, majd távirányítással robbantották fel, tette hozzá a vízügyi főigazgatóság.
A robbantáskor a szakemberek több, eddig Magyarországon nem alkalmazott módszernek jégre gyakorolt romboló hatását is megvizsgálták, amelyek mindegyike eredményesnek bizonyult – hangsúlyozta a főigazgatóság.
A folyó többi szakaszán továbbra is kisebb megszakításokkal 10–25 centiméteres vastagságban áll a jég, a torlódásokban pedig 40–60 centiméter a jégvastagság, de helyenként eléri a 1,5 métert is.
A vízügyi főigazgatóság hozzátette: a Duna magyarországi szakaszán helyenként már nincs jég, nagy részén 10–30 százalékosra mérséklődött a zajlás.
Az enyhébb időjárás egyelőre nem befolyásolja a vízjárást, alacsony a folyók medrének teltsége – áll a közleményben.