Lázár elmondta, hogy a Fidesz-frakció hétfői ülése döntött a fiskális paktumról szóló szavazásról, amely ügy fontos az ország versenyképessége szempontjából. A frakció támogatja a szerződés megkötését, amely nem fogja gyöngíteni Magyarország versenyképességét – tette hozzá.
Nagy vita volt a Hit Gyülekezetéről
Lázár bejelentette azt is: döntöttek az egyházi törvény módosításáról is. – Tizenhét olyan közösség van, amelyre igent mondunk, de a többire sem mondunk nemet – hangsúlyozta a politikus. Lázár elmondta, hogy 2011-ben 85 közösség kérte, hogy egyházzá nyilvánítsuk, ebből 32 felelt meg a törvényi kérelmeknek, és ebből most 17 lesz egyház.
Ez nem jelenti azt, hogy a jövőben ne kérhessék bizonyos közösségek az egyházzá nyilvántartásukat, egy év múlva ismételten megvizsgáljuk, van-e lehetőség az egyházzá nyilvánításnak – ismertette a politikus. Lázár elmondta, hogy a lelkiismereti és vallásszabadságról szóló törvény biztosítja mindenkinek a szabad vallásgyakorlás lehetőségét. A Fidesz frakcióvezetője szólt arról is, hogy a határon túli országokban lényegesen kevesebb a bejegyzett egyház, mint nálunk. „Az ország belügye, hogy milyen közösségeket nyilvánít egyházzá.”
Lázár elmondta: nagy vita volt a Hit Gyülekezete kapcsán, ami lehet, hogy valakinek nem tetszik, de ez a realitás. A 14 egyház, ami a legelső körben bekerült a törvénybe, az emberek 95 százalékát fedte le. Mindenki, aki ezen túl van, kicsi, de nagyon fontos csoportot takar – tette hozzá. Az alaptörvény mindenki számára lehetővé teszi a vallástalanság hirdetését is, nagyra értékelem, akik aggódnak a vallásszabadságért, de senki nem vonhatja kétségbe az itthoni szabályozást – vélekedett Lázár.
Meg kell nehezíteni
A dohánykereskedelem kapcsán a frakcióvezető elmondta, hogy a vita lezárult. A 18 éven aluliak védelme érdekében hozzuk meg ezt a szabályozást – tette hozzá. „Meg kell nehezíteni a dohánytermékhez való jutást, ennek egyik eszköze a dohánykereskedelem állami monopóliummá nyilvánítása.” Szerinte ez azt fogja eredményezni, hogy a fiatalok nehezebben juthatnak dohányhoz. A célunk, hogy 6-10 ezer kis magyar családi vállalkozáshoz kerüljön a dohánykereskedelem joga – mutatott rá a politikus. – Készek vagyunk a törvény brüsszeli vitájára, a javaslatot elküldtük Brüsszelbe – tette hozzá. A politikus ismertetése szerint minden zárószavazás előtti módosítóról döntenek hétfőn, leszámítva a zárószavazást. Májusra lezárulhat a brüsszeli egyeztetés, így 2013. január 1-jétől életbe léphet a törvény.
Parlament előtt a Balsai-jelentés
A hulladékgazdálkodási törvény kapcsán Kósa Lajos és Illés Zoltán vezeti az egyeztetéseket. Minden hulladékgazdálkodási vállalatnak állami vagy közösségi tulajdonban kell lennie – hangsúlyozta a Fidesz frakcióvezetője. Úgy látja, a lakosság érdekében az árak nem növekedhetnek a következő években, a közösségi tulajdon olcsóbbá teheti a szolgáltatást.
Lázár ismertetése szerint a 2006-os októberi eseményekről szóló Balsai-jelentés vitája kedden megkezdődhet. „Szeretnénk tisztázni, hogy az államot és rendőrséget milyen felelősség terhelte az akkori rendőrterror során.”
A gazdasági bővülést érintő kérdés kapcsán Lázár úgy felelt, hogy Magyarország jól is szerepelhet Európában a növekedést tekintetében, ha a kabinet a költségcsökkentő lépéseket teljes mértékben végrehajtja. A politikus úgy látja, egyelőre nincs szükség újabb intézkedésre.
– Nem lehet megélni 47 ezer forintból – jelentette ki Lázár egy újságírói kérdésre. – 47 ezer forintot az kap, aki egyedülálló és nem nevel gyermeket – tette hozzá. – Aki nem egyedülálló, az többet kap, de Hódmezővásárhelyen ők is többet kapnak – hangsúlyozta a politikus.