Magyarországot, illetve a magyar kormányt elítélő nyilatkozat született csütörtökön az Európai Parlamentben, a kabinet politikáját és jogalkotó tevékenységét pedig több bizottság is vizsgálja – mondta pénteki doorstep sajtótájékoztatóján Kovács László. Az egykori uniós biztos azt követően fogalmazott így, miután párttársaival – Harangozó Gáborral, Bárándy Gergellyel és Szabó Vilmossal – tájékoztatta az Európa Tanács hazánkban tájékozódó delegációját. Ők egyébként a szocialisták nyilatkozattétele előtt távoztak a frakcióirodából. Az ET küldöttei tizenkilenc magyarországi konzultáción (közülük összesen három köthető az ellenzéki pártokhoz) vesznek részt. Kovács közölte, hogy ezek után a látogatáson döntenek arról, hogy indítsanak-e folyamatos vizsgálatokat például az alkotmányozással vagy az igazságszolgáltatással kapcsolatban. Kiemelte: Magyarország lenne az első ilyen uniós tagállam.
Harangozó Gábor azzal kezdte, hogy leszögezte: senki nem szeretné, hogy Magyarország ellen szankciók lépjenek életbe, majd azt ecsetelte, milyen fontos az, hogy a delegáció tagjai személyesen győződnek meg a hazánkban zajló folyamatokról és nem újságcikkekből és véleményekből tájékozódnak. Független médiát és igazságszolgáltatást, valamint kiegyensúlyozott választási rendszert szeretnének – mondta. Az objektív tájékozódást emelte ki Bárándy Gergely elnökségi tag is, hozzátéve, hogy tárgyszerű beszámolójukat követően a raportőrök nem véletlenül csodálkoztak azon, hogy milyen, „jogállamokban szokatlanul széles” hatáskörrel bír az Országos Bírósági Hivatal elnöke. Szabó Vilmos pedig azt mondta el, hogy ez nem az első látogatása volt a küldöttségnek, és hogy majd a két vizit alapján készítik majd el jelentésüket.
Az MNO kérdésére Harangozó Gábor egykori szocialista EP-képviselő elmondta: határozottan támogatja és ő is megszavazta volna azt a csütörtöki határozatot, amely elmarasztalja a magyar kormányt. Értelmezésében a határozat arról szól, hogy azokat a súlyos kritikákat, amelyeket az Európa Bizottság, az EBESZ és az ET is megfogalmazott, ki kell vizsgálni, és ha megalapozottnak látják a véleményeket, akkor „visszatereljék a kormányt a demokratikus megoldások felé”. Kovács László kérdésünkre megjegyezte: cinikusnak tartja a kormány azon véleményét, hogy ez a határozat csak egy papír lenne, hiszen lehetnek politikai következményei is.
Bárándy pedig azt mondta: ő azzal a kormányzati kommunikációs fogással nem ért egyet, hogy a magyar emberek ellen született meg a brüsszeli döntés. Ő úgy látja, pont fordítva történt: a magyar emberek védelmében és Orbán Viktor ellenében fogalmazták meg bíráló szavaikat a szocialista, liberális, zöld és kommunista frakciók. „Értem, hogy a kormány miért azonosítja magát az emberek érdekével, csakhogy a kormány érdeke nem azonos az országéval.” Harangozó ismét átvette a szót: ha betartották volna az európai normákat, nem született volna meg a határozat. „Tessék tisztességesen törvénykezni” – jegyezte meg, mire Bárándy megint felelt, szerinte ha megfogadták volna a kabinetet támogató frakciók az ellenzék tanácsait, nem indult volna el ez a folyamat.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.