Fontos és kedvező döntést sikerült elérnünk Brüsszelben – tette hozzá. Orbán szerint voltak, akik felhördüléssel fogadták, hogy nem mondtunk azonnal igent az európai pénzügyi paktum tervezetére, a kormány kitartott álláspontja mellett. Kiálltunk a magunk érdekekeiért, Magyarország elérte, hogy a közös szabályok csak az euróövezeti országokra lesznek érvényesek – hangsúlyozta a miniszterelnök. „Ez kulcskérdés volt számunkra, mivel hazánknak nagy hátrányt jelentene, ha nem így lenne.”
„Csendes tenger nem nevel tapasztalt tengerészeket”
Egy másik kulcskérdés az adóharmonizáció – hangsúlyozta a miniszterelnök. Elmondta, az uniós lépés célja az egységesítés lett volna, ez azonban ellentétes lett volna Magyarország érdekeivel. – E tekintetben miénk az egyik legversenyképesebb térség. Ezért is fontos, hogy sikerült elérni, az adóharmonizáció ne legyen része a pénzügyi paktumnak. Orbán Viktor kiemelte: ezzel minden akadály elhárult az elől, hogy csatlakozzunk a paktumhoz, mert annak minden pontja megfelelő számunkra. „A megegyezés pontjainak egy részét Magyarország készítette elő a soros elnökség alatt. A vita most lezárult, így javaslom az Országgyűlésnek, hogy fogadja el a paktumot. Nem kell a továbbiakban a versenyképesség csonkításától félnünk, nincs mitől tartanunk” – szögezte le. A kormányfő elmondta: a paktum megkötésével kapcsolatos siker kijelöli, hogyan kell viszonyulnia az országnak Európához. – Csendes tenger nem nevel tapasztalt tengerészeket, a tenger viszont mindent megtesz, hogy tapasztalatokkal gazdagodjunk – utalt az uniós parlamentben folytatott, olykor viharos vitákra. – Történelmi átrendeződés tanúi vagyunk. Az uniós tagállamok célja jelenleg az, hogy minél jobb pozícióból indulhassanak a válság után. Már most késhegyre menő érdekérvényesítési harc megy. Az európai kulturális normák keretei között is vitákkal jár ez, határozott fellépésekre, okos megegyezésekre lesz szükség – fűzte hozzá Orbán Viktor.
„Magyarország az unió további bővítésének szószólója. Kiáll a kettős mérce ellen, s a tagállamok szuverenitása mellett” – mondta Orbán. Vannak olyan emberek, akik azonnal megriadnak, ha támadás éri az országot, s szégyellik a magyar embereket, s vannak, akik fejjel mennének a falnak és senkivel sem akarnak megegyezni. „Egyik sem célravezető” – tette hozzá. Orbán szerint „küzdeni kell”, de csak józan ésszel, s megegyezésre kell törekedni. Az unióval és az IMF-fel a jegybankról, az országgyűlési biztos jogállásáról, a pénzügyi védőháló egyes kérdéseiről is kompromisszumra kell törekedni. „Erre szolgáltattunk példát” – tette hozzá.
Jávor fehér zászlót lát
Ez a politika Magyarországot olyan helyzetbe sodorta, amely a rendszerváltás óta nem volt, szövetségeseink kihátráltak mögülünk – mondta el Jávor Benedek, az LMP frakcióvezetője. A magyar kormány hazánkat konfliktusmezőkbe sodorta, olyan területeken, ahol kemény tárgyalásokra lett volna szüksége – tette hozzá a politikus. Jávor szerint a kötelezettségszegési eljárások esetében a kabinet kitűzte a fehér zászlót. „Nem szolgálják Magyarország érdekét az európaktum bizonyos kitételei.” Jávor úgy látja, nem a kormány eredménye, hogy csak az eurózónára lesznek érvényesek a szigorúbb szabályok.
Balczó Zoltán, a Jobbik képviselője szerint Orbán január 30-án úgy kötelezte el magát az európaktum mellett, hogy nem volt erről parlamenti tárgyalás. Ebben a kérdésben népszavazással kell dönteni – hangsúlyozta a képviselő. Úgy látja: arról is beszélnie kellett volna a miniszterelnöknek, hogy hogyan kívánja a felső középosztályon kívül a többi rétegeket megerősíteni.
Mesterházy nem látja a sikerek halmozását
A miniszterelnök végre hitet tett az európai integráció mellett – véleményezte a miniszterelnök napirend előtti felszólalását Mesterházy Attila. Az MSZP frakcióvezetője kiemelte: ők amiatt támogatták a paktumhoz való csatlakozást, mert ez szolgálja Magyarország érdekét. A politikus megfelelőnek nevezte a fiskális unió határozattervezetét. Úgy vélte, az elfogadható utat jelöl ki a miniszterelnök számára. – Azt azonban vitatnánk, hogy sikert sikerre halmoztunk volna. A külföldi lapok lépéseink miatt csodabogárként emlegetik Orbán Viktort. Szociális kohézió, fiskális egyensúly és bővülő munkahelyteremtés. E három dolog nélkül Magyarország felemelkedése lehetetlen – zárta Mesterházy.
Második szakasz
Harrach Péter (KDNP) arról beszélt, hogy Magyarország megújítása a második szakaszához érkezett a „régi rendszer” lebontása után. „Természetes, hogy a régi rend képviselői tiltakoznak” – húzta alá, közéjük tartozik a hazai ellenzék, bizonyos nemzetközi körök, és ideológiai sérüléseik miatt az ultraliberálisok, akik nem válogatnak az eszközökben. Szerinte tájékozatlanság és gyűlölet jellemezte az európai ultraliberálisok szavait, s az általuk kreált tabukat és dogmákat védték. Az a küzdelem, amit Orbán Viktor végez, az a magyar lakosság előtt is nyilvánvalóvá vált – mondta Harrach Péter, aki úgy vélekedett, hogy az ultraliberálisok esetében „ha rá szabad mutatni a konkrét dogmákra, bizony csak szavakban, de nem a gyakorlatban váltak ezek be”.
„Megérje családot alapítani”
Rogán Antal köszönetét fejezte ki a miniszterelnöknek, hogy sikeresen képviselte hazánk érdekeit Brüsszelben. A fideszes képviselő szerint ez éles ellentétben állt azzal, hogy bizonyos pártok a rágalmak elhárítása helyett pártérdekeket jelenítettek meg. „Megtudhattuk, hogy bizonyos pártok képviselőinek a mai ülés is egy rendezvény.” Rogán szerint Magyarország kormánya az elmúlt másfél évben a rendkívüli helyzet miatt olyan lépéseket tett meg, amelyek bizonyos érdekeket sértettek. Világossá tettük, hogy ezen intézkedéseink időlegesek – tette hozzá. Szükség volt erre ahhoz, hogy hazánk áttérjen egy olyan útra, amely ellenkezett az elmúlt nyolc évvel – hangsúlyozta a politikus. Rogán úgy látja, az átalakítások célja, hogy megérje családot alapítani, és ne érje meg adót csalni. Ezzel az időszakkal való szakítás komoly konfliktusokhoz vezetett, de sikerrel vettük az akadályokat – tette hozzá. A fideszes képviselő arra kérte Orbánt, hogy továbbra is határozottan álljon ki a nemzeti érdekek mellett. „Nem érdemes harcolni olyan küzdelmekkel, amelyek ellentétesek Magyarország érdekeivel.”
Még nincs aláírva semmi
Orbán Viktor Balczó Andráshoz (Jobbik) intézett viszonválaszában kiemelte: eddig senki sem írt alá semmilyen fiskális paktumot. A miniszterelnökök megegyeztek arról, amiben korábban egyetértettek, most a szakértők szövegezik a pénzügyi uniós tervezetet. A szerződést márciusban fogják aláírni, amit nekem ezt követően még be kell nyújtanom a magyar parlament elé – magyarázta a miniszterelnök. Kijelentette: mindenkinek lehetősége lesz, hogy megvitathassa és véleményezze a paktumot. – Az alkotmány alapján még értelmeznünk kell, hogy kétharmados vagy többségi szavazással lehet majd elfogadni a fiskális unió tervezetét. Ezzel kapcsolatosan az Alkotmánybírósághoz fordultunk – tette hozzá. A kormányfő a Jobbik frakcióvezetőjének a forintra tett megjegyzésére annyit reagált: az új alkotmányban szerepel Magyarország fizetőeszközének megnevezése. Nem véletlenül. Ha majd csatlakozunk az eurózónához, akkor a parlamentben kétharmados szavazással születik döntés az új nemzetközi elköteleződésről – hangsúlyozta a kormányfő.
Az LMP frakcióvezetőjének címezve azt mondta, „Isten hozta az LMP-t a szabadságharcosok táborában”. A 2012-es költségvetésben sokkal több, 2 százaléknyi – „brüsszeliül fogalmazva” – strukturális reform van a kötelező 0,5 helyett. „Csak az ügy súlya miatt” Balczó felszólalására reagálva elmondta: egyetért abban, hogy Magyarországnak nem kell olyan vállalatokat támogatni, amelyek közpénzen olyan termékeket hoznak létre, amelyeket magyar vállalkozások is tudnak. De szerinte szükséges és érdemes, továbbá hazánk javát szolgálja minden olyan támogatás, ami hozzáadott értéket állít elő, nem vesz el lehetőséget a hazai erőforrások elől, és olyan termékeket hoz létre, amelyeket mi önerőből nem tudnánk. Azt az esélyt kell kialakítani, hogy a kontinens egyik termelőközpontjává váljon Magyarország. A középosztályt érintő balczói mondatra válaszul még elmondta, nincs teljes egyetértés a T. Házban. „Az én saját személyes felfogásom szerint az történt, hogy a nagytőke a gazdasági fölény mellé megszerezte a politikai hatalmat is” 2002 és 2010 között – hívta fel a figyelmet, ezért javasolta azt, hogy a politikai hatalmat mindig tartsák a középosztály kezében. „Szeretném önt biztosítani, hogy a kormány az egész középosztályban gondolkodik” – mondta Orbán, hozzátéve, hogy a nyugdíjasok rétege is a középosztály része.
Orbán Mesterházynak megköszönte a támogató szavait, és azt kérte tőle, hogy az Európai Parlamentben dolgozó szocialista képviselőket kérje meg, álljanak ki Magyarország mellett. Azok a mondatok kifejezetten lefegyverzők voltak, amikor egy szocialista EP-képviselő arról beszélt, hogy inkább képviselné Luxemburgot, mint hazánkat – tette hozzá. Orbán arra kérte a szocialistákat, hogy olyan hozzászólásokat tegyenek, amelyek segíthetik bizonyos helyzetekben az együttműködést nemzetközi ügyekben.