Mint megemlítette, jelenleg öt ortodox egyházat ismer el az egyházügyi törvény, Schmitt Pál ugyanakkor arról tájékoztatta Arszeniosz Kardamakiszt, hogy hétfőn lesz az egyházügyi törvény parlamenti vitája, ennek során tárgyalják majd a Magyarországi Kopt Ortodox Egyház elismerését is. Ez utóbbival kapcsolatban a metropolita „örömét fejezte ki”.
Az irodavezető utalt arra: Schmitt Pál azt szorgalmazza, hogy „megfelelő módon képviseltessenek ezek az ortodox egyházak az állam előtt”, ezzel összefüggésben pedig támogatásáról biztosította a konstantinápolyi ökumenikus patriarchátust – amelynek vezetője I. Bartolomaiosz patriarcha – s ezzel együtt a fennhatósága alá tartozó ausztriai metropolitát.
Vajna Márton szólt arról, hogy az ortodox egyházak támogatása, a templomok tulajdonviszonya „nincs teljesen tisztázva”, ami arra is visszavezethető, hogy ezek a felekezetek eddig egyenként tárgyaltak az állammal, és az ortodox felekezeteknek eleddig nem alakult ki egységes képviselete a magyar állammal folytatott tárgyalásokon. Nyugat-Európában azonban, amikor a diaszpórában lévő ortodox egyházakkal tárgyal az állam, akkor az ökumenikus patriarchátus metropolitájával veszi fel a kapcsolatot.
Hozzátette: az ausztriai metropolita a tervek szerint Szászfalvi Lászlóval, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkárával is találkozik hétfőn, illetve a hétvégét is Magyarországon töltötte, hogy tájékozódjon a magyarországi ortodox egyházak helyzetéről „elsősorban az egyházügyi törvénnyel összefüggésben”.
Arszeniosz Kardamakisz a krétai Iraklionban született 1973-ban. Az athéni egyetem teológiai karának elvégzése után Strasbourgban végezte a doktori iskolát, ahol 2011-ben a kánonjog doktora lett, ugyanebben az évben szentelték püspökké. Ezt megelőzően a krétai Epanoszífi Szent György-monostorban élt szerzetesként.
Arszeniosz Kardamakisz január 15-én látogatott először Budapestre és Beloianniszba, ahol a vízszentelés liturgiáját is elvégezte, a Magyarországi Exarchátus (részegyház, egyházi szervezet) papjainak és a magyarországi görög diplomácia vezetőinek, az országos kisebbségi önkormányzat vezetőjének, a falu polgármesterének és sok beloianniszi hívőnek a jelenlétében.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.