A részleteket Hegedűs Zsuzsa miniszterelnöki főtanácsadó ismertette a sajtótájékoztatón, aki elmondta: a rendszer kialakításának első lépése az ország 47 leghátrányosabb kistérségének 800 olyan települését érinti, ahol ötezernél kevesebben élnek, és a „normál pályázati rendszerben” nem tudnak előrelépni, mert egy fillérjük sincs pályázatírásra. A szociális szövetkezetek az ezeken a helyeken élőknek adnának lehetőséget arra, hogy például különféle mezőgazdasági munkákkal megteremtsék az önfenntartás feltételeit.
Indulás
Az induló szociális szövetkezetek ötmillió forintos támogatást kaphatnának – amelyre május 1-jétől lehet majd pályázni –, a tagság pedig önkéntes lesz. A szövetkezetek létrehozására idén ötmilliárd forint áll rendelkezésre – részletezte, hozzátéve, hogy pályázni mind önkormányzatoknak, mind magánszemélyekből álló csoportoknak lesz lehetőségük.
A kisebb településeken a pályázó kötelessége lesz, hogy minden halmozottan hátrányos helyzetű családot próbáljon meg bevonni a szövetkezetbe. Annak, aki a szövetkezetben nem teljesíti a vállalt feladatait, harminc nap után felfüggeszthetnék a tagságát.
Lépcső
A tervek szerint egy vagy két év után lenne mód átlépni a rendszer második szintjére, ahol 15 millió forintra lehetne pályázni, a harmadik szinten pedig ötvenmillió forintra, amikor a közös tevékenységet már kisipari üzemekkel lehetne folytatni – közölte Hegedűs Zsuzsa.
Kitért arra is: „amikor azt mondjuk, hogy ki kell törni a szociális segélyen élésből, az nem azt jelenti, hogy a kormány spórolni akar, hanem azt, hogy abból a pénzből csak nyomorogni lehet. (…) Negyvenhétezer forintból nem lehet megélni. (…) De nagyon remélem, 2014-re elérjük, hogy valóban a minimálbért kapja meg a közfoglalkoztatott, mert az jár neki.”
A kormányszóvivő a tájékoztatón hangsúlyozta: a kabinet célja annak elérése, hogy az egészséges felnőtt emberek munkából, ne pedig az állami újraelosztási rendszerből éljenek meg.
Javaslat
Mint az MNO beszámolt róla, a szociális szövetkezetek foglalkoztatói szerepének hatékonyabb betöltését, valamint foglalkoztatási szövetkezetek létrehozását célozza az a törvényjavaslat, amelyet Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter nyújtott be pénteken az Országgyűlésnek.