Belehalnak vagy perifériára szorulnak

Egy tüdőgyógyász szakorvos terve szerint az adófizetők helyett a dohányosok maguk fizetnék meg ellátásuk költségeit, mégpedig pofonegyszerűen.

Gabay Balázs
2012. 03. 10. 16:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Naponta átlagosan 80, évente körülbelül 30 ezer ember veszti életét dohányzás okozta megbetegedésekben. A tüdőgondozók sokszor szélmalomharcot folytatnak a cigarettázók megmentéséért. A nem dohányzók védelméről szóló törvény módosításával a kormány mára elérte, hogy a játszótereken, pályaudvarokon, aluljárókban és buszmegállókban tilos rágyújtani, áprilistól pedig zárt terű szórakozóhelyeken sem füstölhetnek a cigizők.

Betegség vagy hóbort?

Igénybe lehet-e venni az adófizetők befizetéseit a cigarettázók életének megmentésére, de legalábbis meghosszabbítására? A kérdés felettébb aktuális, ugyanis a Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért elnökének véleménye szerint a mindenkori egészségügyi kormányzat és az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) éppen azért nem hajlandó áldozni erre a célra, mert a dohányosok maguk választják az önkárosító életmódot. Dr. Mucsi János tüdőgyógyász és belgyógyász szakorvos ezzel szemben egy egészen más aspektusból világítja meg a problémát. A szakember úgy véli, vannak, akik szórakozásból dohányoznak, a füstölgők bizonyos hányada azonban olyan szinten függővé vált, hogy esetében immár betegségről beszélhetünk. Az egyik hetilapban megjelentetett cikkében leírja: a dohányos függősége önálló kóddal (F1720) bíró betegség a betegségek nemzetközi osztályzása szerint. Ezekben az esetekben a problémát tehát szakorvosi segítség híján nem lehet kezelni, az akaraterő itt már kevés.

Dr. Mucsi Jánossal együtt a szakma egy része azt vallja, a cigarettára gyújtás minden esetben különböző motivációból fakad. Éppen ezért a káros szokás megszüntetésének módját is egyénekre szabva kell kifundálni.

Valakinek elég a jó tanács

„Vannak betegek, akiknek a nikotin iránti szeretetét kell kioltani, akadnak ugyanakkor olyanok, akik depressziós tüneteket produkálnak, és ezért gyújtanak rá” – magyarázza a lehetőségeket a tüdőgyógyász. A pszichés addikciót pszichoterápiás módszerekkel, életmódbeli tanácsokkal lehet orvosolni. A komolyabb nikotinfüggőség ezzel szemben már-már drogfüggőséget feltételez, amit nikotinpótlással vagy vényköteles gyógyszerek alkalmazásával lehet kezelni. Utóbbi használata pedig orvosi segítséget igényel, hiszen a beteg nem tudhatja, milyen gyakorisággal, mekkora dózisban kell szedni a szert. A leszokást segítő gyógyszer 25 ezer forintba kerül, így Mucsi szerint leginkább arra kellene koncentrálni, hogy a megfelelő gyógyszerek árát olyan módon támogassák, hogy azok ne legyenek drágábbak, mint a sodort cigaretta.

Lúzerek

Alapvető problémának nevezte, hogy a dohányzás a fiatalok mellett elsősorban a kevésbé sikeres emberek körében terjed. A menedzservilágban például mára a „lúzerek” körébe sorolják azt, aki cigarettára gyújt, és egyre kevesebb dohányost vesznek fel, hiszen azok profittermelő képességét is kevesebbre taksálják. Aki tehát képtelen megszabadulni a függőségtől, a munkaerőpiacon is komoly hátrányba kerülhet.

Mindent a megelőzésre

Az egyesület elnöke egy olyan pofonegyszerűnek tűnő javaslatot is a nyilvánosság elé tárt, amelynek köszönhetően szerinte radikálisan csökkenteni lehetne az OEP kiadásait. Az egészségbiztosítási pénztár ugyanis évente több mint 100 milliárd forintot költ az egészségügyi járulékokból a dohányzás következtében kialakult betegségek kezelésére. A szakember úgy véli, gátat lehetne szabni a költésnek, ha a mindenkori egészségügyi kormányzat az alapbetegség gyógyítására, vagyis a függőség megelőzésére fordítaná a befolyó pénzt. Egyúttal kiküszöbölné az OEP és korábbi kormányzatok által hangoztatott kifogást is, és a dohányosokkal fizettetné meg saját kezeltetésüket.

„Az államnak semmi mást nem kellene tennie, mint egy alacsony szinten meghatározott termékdíjat beépíteni a doboz cigaretta árába. Számításaink szerint ebből nagyjából 5 milliárdos bevételre lehetne szert tenni. A befolyt összeg a terv szerint az OEP-hez kerülne, amelyből finanszírozni lehetne a rendelőkben dolgozó orvosok bruttó 2000 forintos óradíját, no meg a világítást, a vízdíjat és minden járulékos költséget” – vázolta ötletét dr. Mucsi János. Hozzátette: a terv nem új keletű, a javaslatot többször is benyújtották már a Nemzeti Egészségügyi Tanácsnak, mindhiába.

Miután a felmérések szerint a dohányosok 80 százaléka maga is letenné a cigarettát, 50 százalékuk pedig újra és újra meg is próbálkozik a leszokással, az OEP-nek feltettük a kérdést, miért nem támogatja kiemelten a függőség megszüntetésében segítséget nyújtó készítményeket. Itt azt a választ kaptuk: az OEP azon készítmények árához nyújthat támogatást, amelyek társadalombiztosítási támogatásba való befogadását a jogszabályok lehetővé teszik. A dohányzás elleni kampány pedig egészségpolitikai kérdés, így ebben az ügyben forduljunk a Nefmi egészségügyi államtitkárságához.

Mindent megtesznek

A tárcánál úgy fogalmaztak, az egészségügyi kormányzat kiemelt figyelmet fordít a megelőzésre. Ezt bizonyítja a nem dohányzók védelméről szóló törvény elfogadása és a dohányzásellenes kampány is. A szűrőprogramok népszerűsítését, mint a prevenció egyik lehetőségét, minden eddiginél nagyobb mértékben támogatja az államtitkárság. A termékdíj esetleges bevezetésére úgy reagáltak, a leszokást segítő programok ma is ingyenesen igénybe vehetők, az orvosi rendelések látogatását pedig nem terheli pluszköltség ebben az esetben. Azzal kapcsolatban, hogy lehetségesnek tartják-e a dohánytermékek adótartalmának emelését, azt válaszolták, az adópolitika a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hatáskörébe tartozik. A cikk megjelenéséig az NGM-től nem kaptunk választ kérdésünkre.

A helyzet tehát továbbra is az, hogy a nem dohányzókat védő törvénnyel, a prevenciós programmal és a felállítandó népegészségügyi központ létrehozásával a kormányzat valóban komoly erőfeszítéseket tett a maga részéről. Ennek ellenére az EuroHeart 2009-es felmérése szerint 100 ezer 65 év feletti magyar férfi közül 105 hal meg koszorúér-elzáródásban. Ez pedig a duplája a görög adatnak és több mint hatszorosa a franciának. Európában pedig toronymagas listavezető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.