A bizonyítási eljárás részeként tanúkat hallgatott meg a bíróság, délelőtt a nyilvánosság kizárása mellett egy, a hatóságokkal együttműködő tanú folytatta korábban megkezdett vallomását. A tanú tagja volt az elsőrendű vádlott által vezetett Hunnia Mozgalomnak, amely az ügyészség szerint az Ír Köztársasági Hadsereg mintájára szerveződött és 2007–2009 között akkori kormánypárti, szocialista, illetve szabad demokrata politikusok otthonai, pártszékházak, illetve más célpontok ellen tervezett, és hajtott végre Molotov-koktélos támadásokat.
A tanú – mint a szervezet tagja – a nyomozás során egy ideig az ügy gyanúsítottja volt, de miután magára és több társára terhelő vallomást tett, megszüntették ellene az eljárást.
A vád tanújának meghallgatását tavaly nyáron még nyilvános tárgyaláson kezdte meg a bíróság, a férfi akkor elmondta, miként lépett be a Budaházy vezette szervezetbe, milyenek voltak a kiképzések. Ám mikor a konkrét vádpontok, merényletek kerültek napirendre, már alig-alig folytatta vallomását, mire a bíróság szünetet rendelt el, majd az ügyész a tanú védelmére hivatkozva zárt tárgyalást indítványozott, amelynek a bíróság helyt adott. Mi több, nem csupán a hallgatóságot, de Budaházyt és egyik vádlott-társát is eltávolíttatta a tárgyalóból, hogy a tanú félelemmentesen tehessen vallomást.
A tanút azóta időről időre újra meghallgatják, ez folytatódott hétfő délelőtt is. Azután – már nyilvános tárgyaláson – egy olyan tanút hallgattak meg, aki az egyik vádlott élettársa volt. A nő alig ismerte fel a vádlottakat, és már azt sem erősítette meg, amit a nyomozás során elmondott. Arra hivatkozott, nyomozati vallomásának tartalmát is alapvetően az határozta meg, hogy minél hamarabb véget érjen kihallgatása.
Amikor a tanút szavahihetőségével kapcsolatban kérdőre vonta a bíró, egy vádlott azt vetette közbe, miért nem teszi ezt szóvá a bíróság akkor, amikor a hatóságokkal együttműködő tanú változtatja meg újra és újra a vallomását.
A hétfő délután tanúként megidézett nő korábbi vallomásainak ismertetése során elhangzott, hogy a nyomozás során „megfélemlített állapotban” tett vallomást az ügyészségen, „rendesen nyomták a pszichés terrort”, a jó zsaru és a rossz zsaru szerepek le voltak osztva, többször átírták a jegyzőkönyvet, de aláírta, mert szabadulni akart szorult helyzetéből. A honvédség egészségügyi dolgozója akkor – megfogalmazása szerint – csak arra tudott gondolni: „Úristen, az állásom! Hogy fogom kifizetni a számlákat?”.
A bíróság által ismertetett lehallgatási anyagok tanúsága szerint a nő az egyik vádlottal telefonon „házibuliról”, „kis körről” és „nagy körről” beszélt. E szavak jelentésével kapcsolatban a tanú a szilvesztert és a kutyasétáltatást emlegette, az viszont egyértelműen kiderült, hogy az „utcabál” kifejezéssel a tüntetésre céloztak a telefonbeszélgetéseken, aminek a nő azt a magyarázatát adta, hogy honvédségi dolgozóként nem vehetett részt utcai demonstráción, és félt a lehallgatástól.
A vádlottak az eljárás során javarészt tagadták a bűncselekmények elkövetését. Budaházy több mint két évig tartó előzetes letartóztatását tavaly szeptemberben szüntette meg a bíróság, azóta házi őrizetben van.
A Budaházy-per bizonyítása várhatóan szerdán folytatódik a Fővárosi Törvényszéken.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.