A legnagyobb francia ellenzéki párt delegációja a látogatás alkalmából találkozik az emberi és a szabadságjogok védelmét felvállaló személyiségekkel és szervezetekkel, azokkal, akik a sajtó és véleménynyilvánítás szabadságáért, valamint a rasszizmus, az antiszemitizmus és a romaellenes diszkrimináció ellen folytatnak küzdelmet – áll a szocialista elnökjelölt kampánystábja által szerdán kiadott közleményben. Désír annak ellenére időt szakít a budapesti szereplésre, hogy Franciaországban javában zajlik az elnökválasztás. A szocialista EP-képviselő azonban nem Esztergomban, az MSZP hivatalos rendezvényén, hanem a Szabad sajtó útján szólal fel a magyar demokrácia védelmében.
A Wikipédián fellelhető életrajzában van egy érdekes pont: „Ítéletek” – ott arról számolnak be, hogy miközben éveken át ő volt az egyik jogvédő szervezet elnöke (SOS Racisme), ezzel párhuzamosan volt egy fiktív állása is. A nyolcvanas évek végén egy bevándorlók képzésével foglalkozó észak-franciaországi civil egyesület munkatársa volt, de csak „papíron”. Az ott dolgozók közül soha senki nem találkozott vele, munkaszerződése viszont volt. Az ellene folyó eljárás során kiderült, a helyi szocialisták kérésének eleget téve foglalkoztatták a jogvédőt – „munka nélkül” havonta 8900 frankot (kb. 350 ezer forint) markolhatott fel. Tíz évvel később, 1998 decemberében a bíróság el is ítélte a szocialista politikust, másfél év felfüggesztett börtönt kapott, valamint mellékbüntetésül további ötvenezer franknyi pénzbírságot szabtak ki rá. Egyébként a jogvédő szervezet vezetőjeként – Francois Mitterand idején – elnöki kegyelemben is részesült. Mivel éveken át nem fizetett parkolási díjat, 80 ezer frankos (kb.3,2 millió forint) adósságot halmozott fel, kárt okozva ezzel a központi költségvetésnek – de amnesztiát kapott. A jogkövetkezmények, vagyis a büntetés megfizetése alól a szocialista köztársasági elnök mentesítette a baloldali jogvédőt.
A francia szocialisták második embere Dominique Strauss-Kahn New York-i szexbotránya alatt is hallatta a hangját. Mikor az egykori IMF-vezért letartóztatták, azt nyilatkozta: pártját ezzel nem fejezték le, és nem is gyengítették meg. Nicolas Sarkozy köztársasági elnököt viszont határozottan kérte: szervezze meg DSK védelmét. E kijelentését több kritikusa úgy értelmezte, hogy arra szólítja fel a francia köztársasági elnököt, hogy az avatkozzon bele az Egyesült Államok igazságszolgáltatásába. Désír 1999-től európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament Egyesült Államokkal való kapcsolatokért felelős küldöttségének alelnöke (2002–2004). A szocialisták európai parlamenti képviselőcsoportjának gazdasági és szociális ügyekért, valamint nemzetközi kereskedelemért felelős alelnöke.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.