A mintegy háromszáz katonát köszöntő Hende Csaba honvédelmi miniszter beszédében azt hangsúlyozta, hogy a külföldi katonai szolgálatokba mindig a Magyar Honvédség (MH) legjobbjait választják ki, mert különleges küldetésük a legmagasabb képzettséget és rátermettséget követeli meg.
Külön szólt az afganisztáni Baghlan tartományban, a MH Tartományi Újjáépítési Csoportjából visszatért katonákról, akiknek – mint mondta – nagyon nehéz feltételek között sikerült az ország és a honvédség hírnevét öregbíteniük.
A sok veszéllyel járó missziós munkában lehet a legtöbbet tanulni, és olyan tapasztalatokat gyűjteni, amelyek később a haza fegyveres védelme érdekében kamatoztathatók. E nehéz küldetés másik haszna, hogy „ezen területen tudunk a legjobban együttműködni szövetségeseinkkel a világbéke és a saját biztonságunk megőrzéséért fontosnak tartott közös ügyekben” – tette hozzá Hende Csaba.
Megjegyezte, hogy a német honvédelmi miniszter néhány héttel ezelőtt előre be nem jelentett látogatást tett a magyarok afganisztáni táborában, mert nem a „kirakatra” volt kíváncsi, hanem a mindennapi valóságra, a nagyon nehéz körülmények közötti helytállásra. „A vizit után megkeresett, és rendkívül büszke voltam az elismerő szavaira” – mondta.
Hende Csaba szólt arról is, hogy miközben az ország elvárja a tisztességes helytállást a missziósoktól, igyekszik mindent megtenni életük védelméért. Példaként elmondta: Afganisztánban pilóta nélküli felderítő repülőgépeik a mostani váltás ideje alatt többet repültek, mint a korábbi időszakokban, így az őket érintő területekről percre pontos információkkal rendelkeztek.
A miniszter az ENSZ-békefenntartók kék sapkáját viselő, Ciprusra induló 36 katonát azzal búcsúztatta, hogy hasonló módon szolgálják hazájukat, mint az Afganisztánból most visszatérők.
Magyarország 2003 januárjától vesz részt az afganisztáni NATO-misszióban. Az ázsiai ország Baglán tartományában lévő Tartományi Újjáépítési Csoportot (PRT) 2006 októbere óta vezetik a magyarok. Ennek feladata egyebek között, hogy szavatolja a civil–katonai együttműködés területén a biztonságos környezetet, és bizalmi kapcsolatot alakítson ki a helyi emberekkel.
Az ENSZ ciprusi békefenntartó műveletében a Magyar Honvédség 1993 augusztusától vállal szerepet. A magyarok egy szlovákokkal közös zászlóaljban tevékenykednek, hogy elejét vegyék a szigetországban élő török és görög közösség közötti konfliktusoknak.