Mint ismert, kedden hosszas vita után az uniós pénzügyminiszterek tanácsa (Ecofin) elfogadta az Európai Bizottságnak azt a javaslatát, mely a Magyarországnak folyósított kohéziós támogatások részleges felfüggesztéséről szól. Egyúttal kilátásba helyezték: ha hazánk megteszi a szükséges kiigazító lépéseket, akár már idén nyáron hatályon kívül helyezhetik a döntést. A vita során több tagállam is jelezte, nem ért egyet a kemény büntetés kiszabásával, hiszen az EU korábban Spanyolországnak engedélyezte az előírtnál magasabb hiánycélt.
„A magyar nemzeti érdekek szempontjából ésszerű döntés született az Ecofin mai ülésén – értékelt kedden délután az MNO-nak Giró-Szász András. A kormányszóvivő elmondta, a pénzügyminiszterek által szorgalmazott megoldás gyakorlatilag keretbe foglalja a kért kiigazítások idejét. – Amennyiben Magyarország teljesíti a feltételeket, akkor már a dán elnökség alatti utolsó, június 22-i Ecofin-ülésen hatályon kívül helyezhetik a kohéziós alapok felfüggesztéséről szóló javaslatot. Kedvező szituációba került tehát hazánk – fogalmazott.
A szóvivő portálunk kérdésére kifejtette: a keddi pénzügyminiszteri értekezlet egy kétlépcsős helyzetet teremtett. Az alapok visszatartásáról szóló javaslatot ugyan elfogadta, de azt is megszabta az Európai Bizottság számára, hogy haladéktalanul értékelje a magyar válaszokat. – Hogy sikerül-e teljesítenünk a kért kiigazításokat? Erre mondta korábban Orbán Viktor, hogy itt már technikai kérdésről, tizedszázalékokról van szó. Ha korábban le tudtuk faragni a költségvetési hiányt három százalék alá, akkor most is képesek vagyunk megtenni a szükséges lépéseket – fogalmazott Giró-Szász András.