„Kicsit itt van az EU” + Képek

Hogyan kapcsolható össze a mákos guba az Európai Bizottsággal? A Millenáris szomszédságában működő EU-vonal erre is megadja a választ.

Gabay Balázs
2012. 03. 09. 13:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Azért nagy dolog, hogy minden kormányváltást sikerült túlélni 2003 óta. Az »ehetünk-e mákos gubát« jellegű kérdéstől mára sikerült eljutnunk odáig, hogy naprakész, szakmai válaszokkal szolgáljunk az érdeklődők kérdéseire.” A 2012. január 1-jétől újrainduló EU-vonal pórnépi szlogenje is lehetne akár a fenti vélemény, az uniós szolgáltatás azonban természetesen jóval kiterjedtebb annál, mint hogy egy mondatban össze lehetne foglalni.

A Külügyminisztérium, az Európai Bizottság (EB) és az Európai Parlament (EP) által közösen működtetett tájékoztató iroda 2003-ban kezdte meg működését. A startpisztoly eldördülésekor még telefonon, ma már elsősorban online ömlesztik az információkat az EU-vonal munkatársai, akik természetesen akkor is haptákba vágják magukat, ha az érdeklődő személyesen keresi fel a Millenáris tőszomszédságában található Európa Pontot. A mini üvegpalota lassanként kulturális intézetté pimpósodik, hiszen az EP és az EB hazai tájékoztató központja és az EU-vonal irodája mellett nemsokára EU-könyvtár és kávézó is nyílik az emeleten. A földszinti közösségi tér, mely előadótermet és egy játéksarkot is magában foglal, csupán hab a tortán. „Kicsit itt van az EU” – véli az iroda egyik dolgozója.

Forrás: euvonal.hu

400 ezer válasz

„Az indulás óta cirka 300-400 ezer kérdésre tudtunk választ adni, ennek köszönhetően pedig az évek során összeállt egy olyan adatbázisunk, melyhez bármikor bátran hozzányúlhatunk – magyarázza Dóczi Zoltán, az EU-vonal vezető tanácsadója. – Sokan annyira megörültek annak, hogy megszűntek a határok a tagállamok között, hogy esetenként teljesen felkészületlenül vágnak neki az utazásnak, kiköltözésnek. Ők helyben szembesülnek a problémákkal, így viszont számunkra is nehezebb a segítségnyújtás” – vázolja a helyzetet a tanácsadó.

Albert Dóra, az EU-vonal projektvezető-helyettese az MNO-nak azt is elmondta, sok mobilis magyarral találkoznak munkájuk során, de ez nem jár mindig együtt a tájékozottsággal. „Akadt olyan, akiről kiderült, két tagállamban adózik, ami persze nem túl ésszerű. A legtöbb esetben a kiköltözéssel kapcsolatos feladatokról, vagy a nyári utazást érintő teendőkről faggatnak minket. Persze az is előfordul, hogy olyan mélységű kérdést szegeznek nekünk, amit mi sem tudunk megválaszolni. Ebben az esetben bizalommal fordulunk az illetékes minisztériumhoz vagy szakhatósághoz, akik szívesen felelnek az érdeklődőknek” – számol be az együttműködés pozitív tapasztalatairól Albert Dóra. Az iroda ilyenkor három napon belül biztosan elküldi válaszát a feladónak.

Forrás: euvonal.hu

Ariadné fonala

Ismerve a közigazgatás mereven hivatalos nyelvezetét, nem meglepő, hogy az EU-vonal a civilek segítése mellett fő feladatai közé sorolja az unióval kapcsolatos információk „lakosságiasítását”. Olykor ugyanis a pofonegyszerű jogszabályok és előírások is a minószi labirintusba száműzik a kérdezőket. Ilyenkor az iroda munkatársai mutatják meg Ariadné fonalát. A fenntartáshoz hozzájáruló bizottságnak és a parlamentnek az a célja, hogy a tagállamok polgárai valóban közelebb kerüljenek az Európai Unióhoz, ezt pedig már az Európa Pont hivatott biztosítani kerekasztal-beszélgetésekkel, kiállításokkal, koncertekkel, vagy éppen konferenciákkal.

Forrás: euvonal.hu

Az elkopott kapcsolatok újjáépítése újabban szintén fontos szerepet játszik, hiszen a pénzügyi források elapadása miatt az uniós elnökség lezárultával bő fél évre leállt az EU-vonal. Az „interregnum” idén január elsején ért véget. A fenti triumvirátusnak köszönhetően az iroda munkatársai újra a nap huszonnégy órájában várják az érdeklődők kérdéseit. Újításként napi öt friss cikk is olvasható az euvonal.hu-n, mely az unió napi döntéseiről számol be, különös figyelmet szentelve a magyar ügyeknek. A tájékoztató szolgálat szorosan együttműködik az eu.kormany.hu-val, de információkat ad az errolugatok.blog.hu-n, a Facebookon és a Twitteren keresztül is. Ezen felül a csaladhalo.hu oldalra is felkerült egy tematikus rovat, ahol az EU-vonal szakértője az unióval kapcsolatos konkrét kérdésekre ad magyarázatot.

Hogy jól végzik-e munkájukat az iroda munkatársai? Ha most a Google-ba bepötyögjük az EU betűpárt, a kilencedik találat rögvest a tájékoztató szolgálat lesz. Bizonyíték ez, nem ígéret.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.