A politikus abból az alkalomból nyilatkozott szerdán az MTI-nek, hogy részt vesz a budapesti kétnapos Latin-Amerika Fórumon.
Mint mondta, Magyarország azért fontos Kolumbiának, mert geopolitikailag kedvező helyzetben van Közép-Európában, és az Európai Uniónak is tagja. Emellett oktatása, különösen felsőoktatása és tudósai világszerte elismertek, a magyarok pedig közismertek a munkaszeretetükről, jegyezte meg.
Véleménye szerint Kolumbia azért lehet fontos Magyarországnak, mert a latin-amerikai, karibi térségben olyan központi szerepet tölt be, mint Magyarország Közép-Európában. Az ország gazdasága nő, és a csaknem 46 millió lakosa komoly piacot jelent – mutatott rá, hozzátéve: Kolumbia nyitott a kapcsolatépítésre a világ minden részén. Megjegyezte, az ország vezetése a lakosság jólétének javításán dolgozik, és elkötelezett az emberi jogok érvényesítése mellett.
Hangsúlyozta, hogy nagy lehetőségek rejlenek kolumbiai–magyar együttműködésben például a kereskedelemben, a mezőgazdaságban, a szolgáltatásokban és a vízgazdálkodásban.
Mint közölte, meghívta Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert, hogy magyar üzletemberekkel együtt látogasson el Kolumbiába, hogy feltérképezzék a lehetőségeket. Egyúttal a kolumbiai üzletembereket is arra ösztönzik, jöjjenek Magyarországra, hogy meggyőződjenek arról, érdemes itt befektetniük.
Angelino Garzón arra is kitért: kérte a magyar kormányt és az Országgyűlést, tegyenek meg mindent azért, hogy még az idén ratifikálják az EU Kolumbiával és Peruval kötendő szabad kereskedelmi megállapodásait, hiszen ezzel szorosabbá válnának a kereskedelmi kapcsolatok az EU és a két ország között, egyúttal Magyarország és Kolumbia, illetve Peru kétoldalú kapcsolata is javulhatna.
Az uniós tagállamok külkereskedelmi kérdésekért felelős tárcavezetői múlt pénteken Brüsszelben hozzájárultak a Peruval és Kolumbiával kötendő szabad kereskedelmi megállapodáshoz. A megállapodás remények szerint lendületet adhat a Dél-Amerikába irányuló európai gépkocsiexportnak, illetve az Európába irányuló dél-amerikai élelmiszer- és ásványianyag-exportnak.
Az EU számításai szerint a két megállapodással évente mintegy félmilliárd eurót spórolhatnak meg, Kolumbia és Peru gazdaságának növekedése pedig csaknem egy százalékponttal erősödhet.
A kolumbiai alelnök szerint bár jelenleg úgy tűnhet, a világgazdasági válság kevéssé érinti Latin-Amerika térségét, „még korai lenne győzelemről beszélni”. Elébe kell menni a helyzetnek, fel kell készülni a lehetséges következményekre, emelte ki. Mint mondta, ezért nem lehet bezárkózniuk a gazdaságoknak, hanem a kereskedelmi kapcsolatok építésére kell helyezni a hangsúlyt.
A januári davosi Világgazdasági Fórum résztvevői azt állapították meg, hogy Latin-Amerika a stabilitás, a növekedés és a lehetőségek oázisa, ellentétben a pénzügyi–gazdasági válság és általános bizonytalanság sújtotta Európával és Egyesült Államokkal.
Szerdától kétnapos Latin-Amerika Fórumot tartanak Budapesten, a rendezvényen 12 latin-amerikai ország és a visegrádi négyek (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) képviseltetik magukat.