Ők is nyúlnak a munkáért

Újabb öt település kapcsolódik be a Nyúl-unk a munkáért elnevezésű nyúltenyésztési programba, így háromszáz család foglalkozhat szaporítással.

tt
2012. 03. 08. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eddigi tizenkét település mellett Diósjenőn, Nógrádon, Berkenyén, Monostorpályiban és Makkoshotykán helyeznek ki családokhoz tenyészállatokat – mondta Sándor Ferenc, a pályázatot kiíró Zika Szövetkezet elnöke.
A kartali székhelyű szövetkezet vezetője szerint minden családnak öt anyanyulat és egy baknyulat ajánlanak fel, a tartáshoz szükséges eszközöket és takarmányt biztosítanak résztvevőknek, és oktatást is nyújtanak számukra.

Sándor Ferenc arról is beszámolt: a tavaly elindított program új eleme, hogy Gyulajon három család 10-15 anyaállatot kap, amelynek szaporulata már nem csak az önellátást szolgálja, hanem értékesítésre is kerülhet.
További újdonság, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium segítségével vállalkozási méretű farmok kialakítását próbálják támogatni, amelyek 100-500 anyaállattal működnek; mint a szövetkezet vezetője mondta, kettő ezek közül már elindult.

V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium vidékfejlesztésért felelős államtitkára a program fejlesztéséről tartott tájékoztatón megjegyezte: a vidékfejlesztési minisztérium által tavaly nyolcmillió forinttal támogatott program célja a nyúlhús fogyasztásának ösztönzése mellett az, hogy a legszegényebb rétegek is egészséges húst fogyasszanak. A nyúltenyésztés jövedelemkiegészítést is jelenthet, és néhányan meg is tudnak belőle élni – mondta.

A programot 2011-ben a nyúltenyésztésben érdekelt öt cég összefogásával hirdették meg húszmillió forintos pályázati kerettel. 235 településről pályáztak közösségek, első körben tizenkét falu került be a programba, és támogatták az erdélyi Gyimesbükk gyermekotthonát is. Jelenleg hat – többek közt takarmányforgalmazó, állatgyógyászati – agrárcég és szövetkezet támogatja a kezdeményezést.

Sándor Ferenc szerint Magyarországon 80-90 ezer nyulat vágnak hetente, ebből ötvenezer állatot a tulajdonában lévő bajai Tetrabbit Kft. vágóhídján. A hazai anyanyúlállomány 90 ezer állatból áll, a magyar nyúlhúst 97 százalékban külföldön értékesítik – mondta a szövetkezeti vezető.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.