Orbán reményét fejezte ki, hogy lépésről lépésre sikerül megállapodni a bankszövetséggel. A kamarának egy kiérlelt gazdaságpolitikai koncepciója van, amiben szeretne együttműködni a kormányzattal – tette hozzá. A miniszterelnök szerint világos, hogy még mindig súlyos teendők állnak a kormány előtt.
A politikus arra kérte a részt vevő gazdasági szereplőket, biztassák a kormányt, hogy azt a programot, amiben 2010-ben megállapodtak, végrehajtsák. „A reformok végrehajtása bonyolult folyamat, így elő-előfordul, hogy a kiválasztott iránnyal ellentétes döntések szülessenek.” „Ez nem ad felmentést a kormány számára, a szükséges változtatásokat végre fogjuk hajtani” – tette hozzá.
Élhetőbb lesz a közeg
Az előttünk álló időszak karakterét a konszolidáció adja, élhetővé kell tenni azt a közeget, amiben dolgozunk – mondta a miniszterelnök. Úgy fogalmazott, az eddigi kormányzás legfőbb célja, hogy többen éljenek munkából, mint egyéb juttatásokból. 2002-ben a régió éllovasa voltunk, míg 2010-re sereghajtókká váltunk – vélekedett a miniszterelnök. Ha a magyar államadósság 53 százalék lenne, akkor a legfőbb kérdés az lenne, hogy a szabaddá vált forrásokat, hogyan használjuk föl – hangsúlyozta a politikus.
A 2010-ben hatalomra került kabinet arra vállalkozott, hogy csökkentse az állami juttatásokból élők számát. A cél, hogy mintegy 5,5 millió ember éljen munkájából – hangsúlyozta Orbán. A miniszterelnök rámutatott arra, hogy 2010-ben 6,2 millió ember nem dolgozott, 2,6 millió adófizető tartotta fönn az országot. „Ez önmagában abszurditás.” Ha nem sikerül elérni azt, hogy 5,5 millió ember dolgozzon, akkor a magyar gazdaságnak nincs jövője – vélekedett a Fidesz elnöke.
Leértékelték a munkát
Orbán szerint ennek a célnak az elérése nem pusztán gazdasági kihívás. A nem dolgozó világra egy politikai berendezkedés épült, a kettő szimbiózisban élt egymással – tette hozzá. „Politikai, hatalmi és gazdasági vállalkozás ennek a megváltoztatása.” A korábbi világ leértékelte a munkát, és lebeszélte őket arról, hogy dolgozzanak, az ügyeskedésre nevelt. 2002–2010 között erre a társadalmi szerkezetre épült föl egy szavazatszerző gépezet, aminek az eredménye az ország eladósodása lett – mutatott rá a politikus. „Ha nem éri meg dolgozni, akkor kialakul egy munkaellenes közhangulat, ezért jutottunk a csőd szélére.”
Orbán elmondta, az 5,5 milliós foglalkoztatottságot a kabinet önmagában nem tudja elérni, erre segítségre van szükség. A miniszterelnök örömét fejezte ki amiatt, hogy az állami alkalmazottak száma az elmúlt időszakban csökkent. Az a gazdaságpolitika, amely nem hoz magával üzleti sikert, az nem lehet eredményes – tette hozzá.
A középosztály a kulcs
A miniszterelnök elmondta, hogy 2010-ben hazánk egy süllyedő ország volt, 750 euró volt az átlagos jövedelem. A sikeres gazdaságpolitikához sikeres társadalompolitika kell; meg kívánjuk erősíteni a középosztályt – ismertette Orbán. „Ha nincs stabil középosztály, akkor nincs politikai stabilitás sem.” Ha sokaknak nincs vesztenivalója, akkor a szélsőséges erők meg tudnak erősödni – vélekedett Orbán. Akkor lesz Magyarország sikeres, ha
az állami újraelosztás helyett azt adókérdések kerülnek előtérbe a kampányok során – tette hozzá.
Orbán szerint „ha a jövőben az elért életszínvonal adórendszeren belüli megőrzése lesz a fő kérdés, akkor sikeresnek tekinthető a politikánk”. A politikus nagy problémának nevezte az euróválságot, amely akkor is megviselt volna minket, ha erősek lettünk volna. 2010 májusában hazánk közelebb volt az államcsődhöz, mint Görögország – mutatott rá.
A stabilitást meg kell őrizni
A kétharmadnyi erőnek újra és újra meg kell termelnie a politikai stabilitást – emelte ki Orbán. Rámutatott: Európában csak azok az országok képesek a sikerre, amelyek mögött erős a stabilitás.
Orbán elmondta, hogy a teherviselésbe bevonták a nagytőkét, ami természetesen érdeksérelmekkel járt. Ha ezt nem hajtottuk volna végre, nem lehetett volna hozzákezdeni az egyéb társadalmi reformokhoz – ismertette a miniszterelnök. Ami kivételezés többek között a nyugdíjazás területén létezett, fenntarthatatlan volt – mondta a miniszterelnök.
Rossz volt a korábbi alkotmány
Az alkotmányról szóló viták kapcsán elmondta, hogy karakter és ambíció nélküli nemzetek nem tudják naggyá tenni Európát. Az alaptörvény megakadályozza, hogy hosszabb távon eladósodott ország maradjunk – hangsúlyozta Orbán. A másik fontos dolog, hogy bizonyos gazdasági döntéseket nem lehetett a korábbi alkotmány alapján végrehajtani. Az alkotmány nem volt vállalkozásbarát, nem adott cselekvési teret az üzleti világnak, a jelentős állami újraelosztást támogatta – vélekedett Orbán.
A külföldi támadások kapcsán elmondta, hogy valamikor nyíltan kell vitázni, míg máskor cselhez kell folyamodni. A miniszterelnök rámutatott arra, hogy világos különbséget kell tenni gyarmatosítók és szövetségesek között. A gyarmatosítók térnyerése nem érdeke az országnak, ezzel szemben vannak olyan befektetők, akiknek nemcsak a piacunk, hanem a tudásunk és energiánk kell, ők a szövetségeseink – tette hozzá. „Magyarországot termelési központtá kívánjuk tenni.”
Így egy vidéki kócerájt sem lehet elvezetni
Rendkívül bonyolult uniós pénzkezelési rendszert örököltünk, ráadásul annak átalakítására nem volt időnk, ezért a rendszert hatékonyabbá próbáltuk tenni – mondta Orbán. – Nem vagyok elégedett a források felhasználásával, ezért sokkal többet kell tenni ezen a területen – tette hozzá. „Rendkívül buta politikának tartom az uniós források felfüggesztésének a lehetőségét.” Amikor hazánk költségvetési hiánya 2012–13-ban Európa hetedik-nyolcadik legkisebbje lesz, akkor miért kell tőlünk elvenni forrásokat – tette föl a kérdést Orbán.
„Ezzel a mentalitással egy vidéki kócerájt sem lehet elvezetni.” Mindent megteszünk azért, hogy egyetlen forintot se vegyenek el tőlünk – jelentette ki Orbán. A miniszterelnök az IMF-hitel kapcsán úgy fogalmazott, hazánk nincs közvetlen finanszírozási válságban. A gazdaság olcsóbb finanszírozását szolgálja a megállapodás – hangsúlyozta a miniszterelnök. Orbán elmondta, hogy két hónapja a tárgyalóasztalnál ülünk, de egyelőre nincsen másik fél, „minden felelősség a másik oldalt terheli”.
Semmi olyanban nem fogunk megállapodni, amely a középosztályt visszalökné a szegénységbe – ismertette a politikus. Orbán bízik benne, hogy minél hamarabb létrejön a megállapodás. „A magyar miniszterelnöknek az a felelőssége, hogy egy sikeres gazdaságpolitikát hajtson végre” – zárta szavait a miniszterelnök.