Pesti reagált az LMP levelére

A Parlament előtti Kossuth téren tervezett mélygarázs számára előkészített területen nem volt sem fővárosi, sem kerületi védelem alá tartozó fa – közölte Pesti Imre fővárosi kormánymegbízott szerdán az MTI-vel.

WL
2012. 03. 07. 19:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pesti Imre az LMP múlt pénteki nyílt levelére reagált, amelyben Jávor Benedek azt írta: engedély nélkül vágtak ki fákat a budapesti Kossuth Lajos tér rekonstrukciója kapcsán megkezdett munkálatok során, az ellenzéki politikus a levélben az eset kivizsgálását sürgette a kormánymegbízottnál.

Jávor Benedek kitért arra is, hogy a Kormánymegbízotti Kabinet fakivágásról szóló hirdetménye 2012. február 7-én jelent meg, ugyanakkor a vonatkozó kormányrendelet két hónapos ügyintézési határidőt ír elő. Ennek a fele sem telt el, de a szóban forgó fákat már kivágták, ami az előbbiek alapján semmiképpen sem tekinthető jogszerűnek – szögezte le.

Pesti Imre válasza szerint a fakivágások engedélyezése nem Budapest Főváros Kormányhivatalának hatásköre. „A közterületen lévő fás szárú növény kivágását a fás szárú növény helye szerinti illetékes, jelen esetben az V. kerületi jegyző engedélyezi.”

A jegyzői határozat végrehajtásával kapcsolatban pedig azt írta: a fakivágási engedély olyan határozat, amely az elsőfokú döntés jogerőssé válását követően azonnal végrehajtható.

Pesti Imre kifejtette: a kormányhivatal a Kossuth tér rendezésével kapcsolatosan több, egymástól független feladatkörében lehet érintett. A fővárosi kormányhivatal aktuális feladata, hogy a tér egészének rendezéséhez szükséges városrendezési rendeletek módosítását előkészítse a döntéshozó testületek, a kerületi és a fővárosi önkormányzat számára – írta a kormánymegbízott, hangsúlyozva, hogy már ennél az előkészítő munkánál kiemelt szempont a Kossuth tér zöld területének növelése.

A város zöld felületeinek védelme mindenki számára fontos, ezért is írja elő a térrendezést kimondó országgyűlési határozat az ilyen területek növelését. A tér rendezésével „az ország lehetőséget kapott arra, hogy az ország házának ne csak parkolója, de kertje legyen„ – fogalmazott válaszlevelében Pesti Imre.

Az Országgyűlés 2011. július 11-én fogadta el a Kossuth Lajos tér rekonstrukciójáról szóló országgyűlési határozatot, amelynek értelmében a kormánynak 2014. május 31-ig kell kiköltöznie a Parlament épületéből, az előtte álló teret pedig az 1944 előtti állapotnak megfelelően állítják helyre. A határozat szerint a Kossuth Lajos tér a magyar állam tulajdonába és az Országgyűlés kizárólagos vagyonkezelői tulajdonába került. A kormányoldal indoklása szerint ezen döntések a Parlament és környezete egykori méltóságát kívánják visszaállítani, beleértve a zöld felületek növelését, a parkoló autók mélygarázsba terelését, valamint a szobrok és az emlékművek méltó elhelyezését.

Az Országgyűlés Hivatalának gazdasági főigazgatója február 26-án sajtótájékoztatón számolt be arról, hogy megkezdődött a Kossuth Lajos tér átépítésének előkészítése, amelynek első lépéseként elkerítették a tér Országháztól északra, a Jászai Mari tér felé eső részét. Itt alakítják ki azt a 400-500 férőhelyes mélygarázst és látogatóközpontot, amelyre korábban a parlament adott felhatalmazást. Bakos Emil szerint a tér rendezési terveinek elkészítésére több, nemzetbiztonsági átvilágításon átesett pályázót kértek fel, a győztessel várhatóan március végén kötnek szerződést, az építési engedélyt pedig reményeik szerint augusztusra szerzik meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.