Tarnai Richárd országgyűlési képviselő szerdán, sajtótájékoztatón kiemelte, a jövőben a nem megfelelő minőségű termékek előállítóit és forgalomba hozóit egyaránt felelősség terhelné, és nem „mutogathatnának egymásra”, mint ahogy ezt ma gyakran megteszik. A kiszabható minimális bírság összege 25 százalékkal, 15 ezerről 20 ezer forintra, míg felső határa 2 milliárdról 5 milliárd forintra nőne – ismertette.
A kereszténydemokrata politikus közlése szerint az összeg több tényezőtől is függ, így a lefoglalt áru értékétől, mennyiségétől, attól, hogy a cég korábban követett-e el hasonló szabályszegést, illetve ismételten történik-e meg a forgalomba hozatal.
Most általában 30-60 millió forint között mozognak a kiszabott topbírságok – közölte, hozzátéve: a jogszabály elfogadásával megakadályozhatják, hogy a gyártók, bérgyártók a jövőben kibújjanak a felelősség alól.
A KDNP-s politikus külön kiemelte az objektív felelősség megjelenését, amely a közlekedési szabálysértéseknél már működik. Az új jogszabály tartalmazza továbbá a hamisított élelmiszerek pontos és precíz megfogalmazását is.
Tarnai Richárd azt mondta, hogy minden olyan módosító indítványt befogadtak, amelyek az egészséges élelmiszerek terjesztése érdekében születtek.
Úgy fogalmazott: a javaslat célja, hogy egészséges, jó minőségű termékek kerüljenek az asztalokra, és „ne lehessen minden szemetet megetetni a magyar emberekkel”.
Tarnai Richárd – aki a Pest megyei kormányhivatal vezetője is – a tapasztalatok és az ellenőrzések alapján jó döntésnek nevezte, hogy a szakigazgatási szerveket a kormányhivatalokba integrálták. Mint mondta, nem a vegzálás a cél, hanem, hogy az áruházak az önkéntes jogkövetés útjára lépjenek.
Harrach Péter, a kisebbik kormánypárt frakcióvezetője azt mondta: rendezetlen világot örököltek, rendet kell tenni, és ez érvényes azoknak a cégeknek a tevékenységére is, amelyek kereskedelmi láncokat üzemeltetnek. Ők nemcsak a kiskereskedőket tették tönkre, nemcsak a saját munkatársaik helyzetével élnek vissza, hanem a vásárlókat megpróbálják átverni – közölte.
Hozzáfűzte: a KDNP a mostani parlamenti időszakban a sarkalatos törvények után azokat a keresztényszociális szempontból fontos témákat veszi elő, amelyek az emberek mindennapjait érintik. Ezek egyike a fogyasztók érdekeinek védelme.
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletről szóló törvény módosításához beadott indítványokról jövő héten szavaz a Ház, és várhatóan rá egy héttel tartják az előterjesztés végszavazását.