Visszavásárlás: nem visznek ki több pénzt az országból + Képriport

Visszavásárolhatja a Fővárosi Vízművek kisebbségi részvénycsomagját Budapest. Emellett rábólintottak a Károlyi Mihály-szobor ideiglenes elbontásához.

LM
2012. 03. 26. 10:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A testület 15 napirendi pontot tárgyal, a vízművek mellett arról döntenek, hogy nyújtsanak-e áthidaló tulajdonosi kölcsönt a BKV-nak. Ezek mellett szó lesz a fővárosi fenntartású egészségügyi intézmények állami kézbe adásáról szóló megállapodástervezetről, a Sziget Kulturális Menedzser Iroda Kft. közterület-használati kérelméről.

Tarlós István korábban ismertette, hogy a vízművek 25 százalékát, amelyet 1997-ben adott el a főváros, a szerződés szerint 16,5 milliárd forintért kellene visszavásárolnia. Mint mondta, a két külföldi befektetővel – a francia Suez Environnement-nal és a német RWE-vel – 15,1 milliárd forintos árról egyeztek meg előzetesen. Bővebben>>>

Az elmúlt tizenöt évben a befektetők és az általuk létrehozott Hungáriavíz Zrt. 35 milliárd forintot vitt ki Magyarországról írta mega Magyar Nemzet.

Aggódnak a szocialisták

Az MSZP szerint a Fővárosi Vízművekkel kapcsolatban a legfontosabb kérdés, hogy a kisebbségi részvénycsomag visszaszerzése után állami kézbe kerül-e a közművállalat; mivel nem tudják, hogy a város számára előnyös-e a visszavétel, ezért a szocialisták tartózkodni fognak a szavazáson – mondta el Horváth Csaba korábban. Az MSZP frakcióvezetője a Fővárosi Közgyűlés hétfői rendkívüli ülésének szünetében tartott sajtótájékoztatón azt mondta, komoly kockázata van az állami kézbe kerülésnek, és így Budapest „többet veszíthet a réven, mint amennyit nyerhet a vámon”.

Hozzátette: Tarlós István főpolgármester azt közölte, hogy csak a szerződés megkötése után készítenek kockázatelemzéseket és gazdasági számításokat. A frakcióvezető szerint azonban ilyet „okos ember nem csinál”, számításokat előre kell készíteni.

Elmondása szerint az MSZP egyetért azzal, hogy jó kondíciókkal visszaszerezzék a vízművek külföldi kézben lévő részét, de egyetlen érdemi információt nem kaptak arról, hogy ez a város számára előnyös-e, ezért tartózkodni fognak a szavazáson.

Horváth Csaba közölte továbbá, a különböző intézmények államosítási folyamata miatt Budapest csődje elkerülhetetlen lehet, ha a főváros nem változtat hozzáállásán, és a párthatározatokat fogja támogatni a városlakók érdekeivel szemben.

A Jobbik támogatja a vízművek visszavásárlását

A Jobbik fővárosi frakciója támogatja a Fővárosi Vízművek kisebbségi részvénycsomagjának visszavásárlását, és jelezte, hogy a későbbiekben a lakossági díjtételek csökkentésére tesz javaslatot. Szabó György, az ellenzéki párt fővárosi képviselője a döntés előtti sajtótájékoztatóján elmondta, hogy pártja elfogadhatatlannak tartja a stratégiai cégek privatizációját, véleményük szerint ez kárt okoz a fővárosnak és a lakosságnak is. Mint mondta, dicséretesnek tartják a városvezetés törekvését a Fővárosi Vízművek visszavásárlására, és azt támogatják.

A jobbikos képviselő jelezte, az 1997-ben megkötött szerződés óta számításaik szerint jelentősen emelkedett a vízdíj, amit nem látnak indokoltnak, így a későbbiekben a csökkentésére tesznek javaslatot. Losonczy Pál, a párt fővárosi frakcióvezetője is jónak nevezte a megegyezést. Mint megjegyezte, a szerződés azonnali felmondása egy nemzetközi per esetén nagyon kockázatos lett volna, akár 50 milliárd forintot is veszíthetett volna a főváros.

Az LMP egyetért

Somfai Ágnes, az LMP fővárosi képviselője reggeli sajtótájékoztatóján a Fővárosi Vízművek kisebbségi részvénycsomagjának visszavásárlásáról annyit mondott: a tárgyalásos móddal egyetértenek, azonban most is érkezett olyan helyszíni kiosztású anyag a témában, amelyet még nem tudtak átnézni.

Áthelyezhetik a Károlyi-szobrot

Tulajdonosi hozzájárulást adott a Fővárosi Közgyűlés a budapesti Kossuth Lajos téren álló Károlyi Mihály-szobor ideiglenes elbontásához, raktárba szállításához, majd az érvényes engedélyek birtokában az alkotás Siófokon történő felállításához. A határozatot a Fidesz–KDNP és a Jobbik 21 igen, valamint az MSZP és az LMP 11 nem szavazatával fogadták el a hétfői ülésen.

Az alkotás elbontását az Országgyűlés Hivatala kezdeményezte a Kossuth téri rekonstrukcióhoz kötődően. A siófoki képviselő-testület az idén február 23-án már hozott elvi döntést a szobor befogadásáról, annak elhelyezéséről azonban még dönteniük kell. A tervek szerint a szobor a vasútállomás előtti Millennium parkban áll majd.

Az emlékművet csak a siófoki döntés után lehet a városba szállítani. Emellett a két érintett önkormányzatnak haszonkölcsön-szerződést is kötnie kell, amely a térítésmentes átadást tartalmazza.

Varga Imre Kossuth-díjas szobrászművész Károlyi Mihályt ábrázoló alkotása 1975-ben, a politikus születésének 100. évfordulója alkalmából készült. A mintegy négy és fél méteres fémívek alatt szürke gránitlapokon a volt köztársasági elnök körülbelül két és fél méter magas bronzfigurája áll. Az alkotás a Fővárosi Önkormányzat tulajdona, annak a vagyonnyilvántartás szerinti értéke 22,6 millió forint.

Bauer megdöbbent, tiltakozik az LMP és az MSZP

Az ülés előtt a szocialisták és az LMP nemtetszését fejezte ki a szobor áthelyezése kapcsán. Bővebben>>> Bauer Tamás, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke elfogadhatatlan és megdöbbentő cselekedetnek nevezte Károlyi Mihály szobrának tervezett eltávolítását a Kossuth térről hétfői, fővárosi sajtótájékoztatóján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.