Az államtitkárságot meglepte az „ultimátum”

„Sztrájkbizottságot” alapított szombaton több, az alapellátásban dolgozók érdekeit képviselő szervezet.

TK
2012. 04. 14. 19:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége – Fakoosz szombaton Mórahalmon tartotta országos kongresszusát, amelynek döntéséről közleményben tájékoztatta az MTI-t. Mint kifejtették: a kongresszuson megállapodtak abban, hogy az alapellátás körében, a háziorvosi és házi gyermekorvosi dolgozók érdekeinek „markáns megjelenítése, képviselete és demonstratív, nyomásgyakorló lépések megtétele, valamint a kormány és az egészségügyi ágazat képviselőivel történő azonnali bértárgyalások megkezdése érdekében” „sztrájkbizottságot” hoznak létre.

Ugyanakkor, mint kiemelték a „sztrájk” esetükben nem szó szerint értendő, csupán arra utaló akciókat jelenthet, hiszen az alapellátásban dolgozók nem sztrájkolhatnak. Ennek megfelelően „a jelenlegi jogszabályi keretek között mindenkor biztosítják a kötelezően elégséges szolgáltatást” a betegellátás folyamatosságának garantálásához – tették hozzá.

Mint írták, demonstrációk, kommunikációs akciók mellett, a „sztrájkkészültsége” mindaddig fenntartják, amíg az együttműködési megállapodásukban foglalt azonnal elérendő céljaik nem teljesülnek, ezzel együtt a kórházi egészségügyi dolgozók béremelésével azonos időben, mértékben nem emelkednek az alapellátásban dolgozók jövedelmei is.

Ugyanakkor a tárgyalások azonnali megkezdése mellett, „gördülő sztrájk” szervezését kezdeményezik, amelyhez az egészségügyi alapellátás további szakmai érdekvédelmi szervezeteinek – köztük fogorvosok, védőnők, ápolók, asszisztensek csatlakozását és együttműködését is várják.

A Fakoosz szombati kongresszusán az egészségügyi államtitkárságot Beneda Attila kabinetfőnök képviselte, aki az MTI-nek azt mondta, értetlenül állnak az úgynevezett sztrájkbizottság létrehozása előtt, hiszen a rendezvényen konstruktív megbeszélést folytattak. Azért sem értik a bejelentést – tette hozzá – mert amint azt a részvevőknek is elmondta: Szócska Miklós két héten belül hivatalába várja az alapellátásban dolgozók érdekképviseleti szervezeteit is, hogy többi között az alapellátás finanszírozásának fejlesztési lehetőségeiről egyeztessenek.

Beneda Attila szerint a háziorvosok „ultimátuma” indokolatlan, hiszen mint fogalmazott: „szó sincs arról, hogy a háziorvosok kimaradtak a bérrendezésből”. Mint mondta: jogosnak tartják észrevételüket, hogy az alapellátás finanszírozása még nem ideális, de apró lépéseket már tettek és folyamatosan tesznek az érdekükben.

Ráadásul – mutatott rá a kabinetfőnök – miután a háziorvosi teljesítményfinanszírozás alapjául szolgáló mutatószámok körét bővítették legkorábban, a háziorvosok voltak az elsők, akiknek több pénz jutott a rendszerben. Ezen mutatószámok körét a közelmúltban pedig ismét bővítették – tette hozzá.

Ezen felül csak a közelmúltban 10 milliárdos nagyságrendű források kerültek az alapellátásba. Az államtitkárság továbbra is kiemelten foglalkozik az alapellátással, ennek megfelelően tovább keresik a források bővítésének lehetőségeit is – mondta Beneda Attila.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.