Az MSZP–SZDSZ-es vezetők vitték földre a várost

A Pécs eladósodásának okait vizsgáló ideiglenes bizottság jelentése szerint politikai felelősség terheli a korábbi vezetőket a kialakult helyzet miatt.

BL
2012. 04. 19. 20:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A baranyai megyeszékhely közgyűlése januárban döntött az ideiglenes bizottság felállításáról. A testület az 1990-től 2011-ig terjedő időszak tekintetében vizsgálta a város költségvetését, a hitelállomány alakulását, az eladósodás tendenciáját, a hitelfelvétel okait, a felvetődő problémákat.

Hoppál Péter a közgyűlés csütörtöki ülésén elmondta: a jelentés szerint a korábbi városvezetőket – egyben pécsi országgyűlési képviselőket – és kormányfőket politikai felelősség terheli azért, hogy 2003 és 2009 között a presztízsberuházások, túlvállalások és az átgondolatlan gazdálkodás miatt adósságspirálba jutott a település. A jelentés megállapítása szerint „Pécs kezelhetetlen mértékű eladósítása 2003-tól indult meg, s 2005-től szinte megállíthatatlan hitelspirál jelentkezett, melynek növekedési üteme 2009-től lassult le”.

Folyamatosan csökkentették a támogatást

A legkritikusabb évek költségvetési számaiból kiderült, hogy a büdzsé kiadási előirányzatai alultervezettek voltak, míg a bevételek nagyobbrészt túltervezést mutattak. Nagy gondot jelentett, hogy „a kritikus időszakban az országot irányító MSZP–SZDSZ-kormányok folyamatosan csökkentették az állami normatív támogatások összegét, miközben az ellátandó feladatok számát megnövelték” – áll a jelentésben. Mint írták, a működési deficit és a saját bevételek állandósulása vezetett el oda, hogy a folyószámlahitel-keret kihasználtsága is egyre emelkedett. A csúcspont 2008 májusában volt, amikor a város a fizetésképtelenség határára sodródott, s egy frankalapú kötvénykibocsátás mentette meg a csődtől.

Ezzel egy időben fejlesztési hiteleket is vett fel Pécs. A jelentés szerint Toller László polgármester először 2,4 milliárdos, majd 2004-ben ismét 2,4 milliárdos, 2005-ben 3 milliárdos nagyságrendben kötött hitelkeret-szerződést. Kunszt Márta ügyvivő alpolgármester 2006-ban 4 milliárdos, Tóth Bertalan alpolgármester 2007-ben 3 milliárdos, Tasnádi Péter polgármester 2008-ban 2,8 milliárdos fejlesztési hitelszerződést kötött. Utóbbi évben született meg a döntés a 6 milliárd forint értékű, frankalapú kötvényről és a 10 milliárd forint értékű, euróalapú EIB-hitelről.

Páva Zsolt polgármester 2009-ben 860 millióról írt alá fejlesztési célú hitelszerződést, ezt az előző városvezetés által korábban elfogadott költségvetési rendelet végrehajtása érdekében tette meg – áll a megállapítások között.

A megtérülés reménye nélkül

A bizottság úgy foglalt állást, hogy a beruházások jó részének jóléti hatása vagy megtérülési esélye nem volt. A részben vagy egészben hitelből finanszírozott beruházások többségéről azt állapította meg a testület, hogy „a későbbi évtizedekben nem tesznek hozzá gazdaságilag az önkormányzat vagyonához, csak viszik a város pénzét”.

A vizsgálóbizottság előtt meghallgatott szakértők és korábbi bizottsági elnökök azt is egyértelműsítették, hogy a legnagyobb gondot a működési deficit és a beruházási spirál, vagyis az erőltetett beruházások mennyisége jelentette. „A város mind működési, mind fejlesztési oldalról túlvállalta magát, ami évtizedekre meghatározza a további pénzügyi gazdálkodás és fejlesztési lehetőségek irányát, illetőleg lehetőségeit” – áll a jelentésben.

Hosszú a felelősök listája

Hoppál Péter politikai felelősöket nevezett meg a jelentés ismertetésekor. Azt mondta, a szocialista kormányfők, gazdasági és pénzügyminiszterek (többek között Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc, Kóka János és Veres János), valamint a város ugyancsak MSZP-s polgármesterei, országgyűlési képviselői (köztük Toller László, Tasnádi Péter, Tóth Bertalan, Szili Katalin) személyesen felelősek Pécs eladósodása miatt. Azt mondta, a nevek említése már csak amiatt is szükséges, mert a pécsieknek tudniuk kell, kik miatt ütközik nehézségekbe ma a város működtetése.

Tóth Bertalan volt MSZP-s alpolgármester, a városházi szocialista frakció vezetője közgyűlési felszólalásában bóvlinak nevezte a jelentést, szerinte egyoldalúan a szocialistákra tolja a felelősséget. Közölte, jobboldali képviselők is megszavaztak több, a bizottsági jelentés által vitatott beruházást, így az ő nevüknek is szerepelniük kellene a felelősök listáján. Hozzátette: Páva Zsolt 2009 óta tartó polgármestersége óta köttetett olyan hitelszerződés, amelyre nem tér ki a jelentés, így az már csak emiatt is hiányos.

A testület életre hívásának gondolatát az önkormányzati jutalmazások megalapozottságával korábban foglalkozó ideiglenes bizottság tagjai vetették fel. Emellett a Fidesz pécsi szervezete telefonos közvélemény-kutatást is folytatott a témában 2011 végén. Ez azt mutatta, a megkérdezettek túlnyomó része kíváncsi az eladósodás okaira. A grémiumba az MSZP kivételével minden, a pécsi közgyűlésben jelen lévő politikai erő delegált külön díjazás nélkül dolgozó tagot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.