A lapnak név nélkül nyilatkozó és a számlázási kérdésekben jártas forrás szerint hamarosan előtérbe kerülhetnek a szolgáltatók keményebb módszerei is, noha egyelőre zömében csak „puha” eszközökkel csalogatják ügyfeleiket az elektronikus fizetési formák felé. Céljuk a postai fizetés kiiktatása, de legalábbis háttérbe szorítása.
A lap kitér rá, hogy ennek következtében jelentősen visszaeshet az állami tulajdonú posta forgalma, amely bevételeinek ötöde a sárga csekkes befizetésekből származik. Sokat nyom a latban, hogy a német hátterű Magyar Telekom 142 forintot számol fel, ha az ügyfél személyesen rendezi tartozását. A szakértők nem csak ebben látják a veszélyt. Szerintük a posta forgalmát, működőképességét a fentieken túl a jövőre esedékes postapiaci liberalizáció is veszélyezteti.
Ezt vetik be a liberalizáció ellen
Mint az MNO korábban beszámolt róla, nemrég új gépsort adtak áta Magyar Posta zárt technológiai rendszerben működő Elektronikus Posta Központjában (EPK) Budapesten. Geszti László, a Magyar Posta vezérigazgatója akkor azt hangsúlyozta: a XXI. századi követelményeknek megfelelő új gépsor üzembe állítása fontos állomás a 2013-ban induló postai liberalizációra való felkészülésben. A fejlesztés lehetővé teszi, hogy az ügyfeleknek elektronikus úton világszínvonalú és bővülő szolgáltatást nyújtsanak.
Rajnai Attila, a Magyar Posta gazdasági vezérigazgató-helyettese elmondta: a közbeszerzésen vásárolt gépek, ezek technológiai beállítása, a környezet rendbehozása 1,2 milliárd forintba került, amelyet a posta saját forrásból biztosított.
További részletek a Magyar Nemzet pénteki számában.