Eltűnt Gyurcsány szakdolgozata + Videó

Gyurcsány Ferenc diplomamunkáját hosszas keresés után sem találták meg.

LM
2012. 04. 05. 11:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mellár Tamás, aki a bukott miniszterelnök tanára volt pécsi egyetemi évei alatt, úgy nyilatkozott: a korábbi időszakban sok olyan diploma és doktori dolgozat készülhetett el, amely nem feltétlenül felel meg a tudományos igényeknek.

Geresdi István a portálnak elmondta: a diplomamunkát munkatársai hosszas keresés után sem találták meg, és mivel nem lát rá esélyt, hogy ezek után fellelhetnék, nem keresik tovább. Hozzátette, a szakdolgozat a katalógus szerint 1984-ben minden bizonnyal bekerült a biológia tanszékre, vagyis létezett, de ma már nincs meg, azt azonban, hogy mikor tűnt el, nem lehet megállapítani.

Meg sem kellett írnia?

Nem meglepő módon az egyik első politikus, akinek diplomamunkája iránt hirtelen megnőtt az érdeklődés, Gyurcsány Ferenc. A Demokratikus Koalíció elnöke a pécsi Janus Pannonius Tanárképző Főiskolán kezdte, majd a budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen fejezte be felsőfokú tanulmányait. Előbbin 1984-ben, utóbbin hat évvel később szerzett diplomát.

A Pécsiújság.hu egyik kommentelője úgy tudja, a bukott kormányfőnek a diplomához elengedhetetlenül szükséges szakdolgozatot sem kellett megírnia. Az illető úgy fogalmaz, Gyurcsány korábban egyetemi diploma megszerzéséről írt a miniszterelnöki honlapon, később pedig valamiféle közös tanárképzős–közgázos szakdolgozatról beszélt.


Gyurcsány sokat költözött

A volt kormányfő elnöke erre reagálva kedden a Facebookon nyilvánosságra hozta a főiskolai és az egyetemi leckekönyvéről készült felvételeket. Ezekből az derült ki, hogy a tanárképző főiskolán A Balaton-felvidék szőlészete és borászata címmel adott be szakdolgozatot, és jó minősítést kapott rá. Gyurcsány Ferenc 1990-ben a Közgázon A gazdasági társaságok és a tőzsde működése címmel adott le disszertációt, diplomájának minősítése jó, a dolgozatra elégséges és közepes értékelést kapott.

Wirsching Viktória, a DK kommunikációs igazgatója az Index.hu kérdésére kedden azt mondta: a szakdolgozatok példányai Gyurcsány Ferenc birtokában vannak, de egyetemi évei óta már hatszor költözött, és „még mindig vannak olyan könyvei, amelyek Pécs óta dobozban vannak”. Azaz a szakdolgozatokat elő tudja keríteni, de ez hetekig is eltarthat.

„Mellár elvtárs, figyelj oda rá!”

Az MNO Mellár Tamásnál is érdeklődött Gyurcsány tanulmányai ügyében, a neves közgazdász ugyanis a nyolcvanas években a kapitalizmus és szocializmus politikai gazdaságtana tantárgyból vizsgáztatta a DK későbbi elnökét, és a reformkommunisták táborába tartozó fiatalként emlékezett rá.

Az Orbánviktor.hu weboldalon szerdától teljes terjedelmében hozzáférhető a kormányfő szakdolgozata.

„Gyurcsány Ferencnek elég jó eredményei voltak a főiskolán, a fellépésével sem akadt probléma. Szakdolgozatával kapcsolatban nem igazán tudok nyilatkozni, ha jól emlékszem, ifjabb Zeller Gyula volt az egyik bírálója.” A KSH korábbi igazgatója azonban egy furcsa, nem várt telefonhívásról is beszámolt abból az időszakból. „Egyik nap, a reggeli órákban csörgött az irodai telefonom. A hívó annyit mondott: »Mellár elvtárs, ma megy hozzád a KISZ-bizottság titkára. Figyelj oda rá!« Én annyit válaszoltam: mindenkire odafigyelek. A telefonáló csupán annyit kért, hogy Gyurcsányra különösen” – idézte vissza emlékeit a tanárképző egykori oktatója. Mellár Tamás már akkor is furcsállta a hívást, hiszen a tanári kar azon kisebbségéhez tartozott, amely nem volt párttag. Kérdésünkre elmondta, más hallgatóval kapcsolatban sem azelőtt, sem a megkeresés után nem kapott hasonló hívást.

Schmitt egész ügye a kádári hagyományok és a rendszerváltozás rossz hagyományainak a folytatása, magyarázta néhány nappal ezelőtt újságírói kérdésre Gyurcsány Ferenc. A volt kormányfő antiőszödnek nevezte az államfő távozásának körülményeit, és azzal érvelt, ő a híres beszéd kiszivárgását követően bizalmi szavazást kért maga ellen a parlamentben. Ugyanezt javasolta Schmitt Pálnak is. Korábbi Facebook-bejegyzéseiben kitért rá: az immár volt elnök erkölcsi bukása nyilvánvaló, hivatala végletesen és véglegesen eljelentéktelenedik majd, a jobboldal híveire pedig nehezen lemosható szégyen hullik. Mostantól ciki lesz jobboldalinak lenni – így Gyurcsány. A Demokratikus Koalíció, Gyurcsánnyal az élén, múlt pénteken petíciót indított Közös elnököt a közös hazának mottóval, a párt ugyanis úgy véli, a Fidesz–KDNP erkölcsi értelemben elvesztette a jogát ahhoz, hogy az ellenzék egyetértése nélkül válasszon új köztársasági elnököt. Gyurcsányék keddre hirdettek meg nagygyűlést a Sándor-palota elé, Schmitt Pál hétfői lemondásával azonban elébe ment az eseményeknek.

Mint ismert, Schmitt Pál lemondott a köztársasági elnöki címéről plágiumügye után, mely lépést a Fidesz alelnöke úgy kommentálta: államférfihoz méltó döntést hozott, komolyan vette esküjét.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.